20.7.19

Kamil Kopecký: Kauza černošské agentky 007 dokazuje, jak je důležité nečíst pouze nadpisy

V posledních dnech vzbudilo v prostředí sociálních sítí rozruch oznámení, že se role příštího agenta 007 zhostí černošská herečka Lashana Lynch, kterou zná především mladší publikum z marvelovky Captain Marvel. Informaci “z ověřeného zdroje” nejdříve zveřejnil britský Daily Mail, zprávu pak velmi rychle převzala česká masmédia - zejména pak tzv. alternativní média. Některé portály honily clickbajty na titulcích, že novým Bondem bude poprvé v historii černoška, další informační portály se pak již cíleně zaměřily na rozšíření dezinformace a vyvolání nenávistné diskuse.

bond blesk
(Název článku z Blesk.cz)

Nejdříve si shrňme fakta - v novém chystané bondovce se roli Jamese Bonda zhostí - stejně jako v minulých dílech - Daniel Craig. Ten je ve špiónském důchodu na Jamaice  a na jeho uvolněné místo v MI6 nastupuje agentka Nomi, která dostane uvolněné číslo 007 a kterou hraje právě černoška Lashana Lynch. Něco se však tradičně pokazí a James Bond je opět povolán, aby zabránil krizi a zachránil svět. Není tedy pravda, že by roli Jamese Bonda převzala černoška nebo snad Jamese Bonda nahradila. James Bond zůstává Jamesem Bondem a ten je stále hlavní či jednou z hlavních postav filmu. To potvrzuje samozřejmě i zveřejněný seznam herců a rolí (IMDB), kde Jamese Bonda hraje Daniel Craig a agentku Nomi Lashana Lynch. Mimochodem, ženských agentů 00- bylo již v minulosti více a James Bond nebyl vždy agentem 007 (viz např. podrobně zde).

Nejjasnějším důkazem je pak prohlášení producentky nové bondovky, Barbary Broccoli: “Bond je muž. Je to mužský charakter, byl tak napsán a tak zůstane. A to je v pořádku. Nechceme proměnit mužské postavy na ženy! Jen vytvoříme více ženských postav a budeme s nimi v příběhu pracovat.”

Tyto informace se drtivá většina uživatelů dozví, pokud rozklidne často senzační titulky a přečte si samotný text, případně si zkusí informace aktivně dohledat. To však velká část čtenářů nedělá a raději si informaci přečte ve zhuštěné podobě statutu na sociální sítí. Ověření pravdivosti jde pak stranou, čtenáři věří autoritě pisatele, přestože statut není pravdivý a pravdu ohýbá tak, jak se mu to hodí.

Tématu se samozřejmě chytli někteří politici a začali zkreslenou informaci o nahrazení Jamese Bonda černošskou herečkou cíleně rozšiřovat mezi své publikum na sociálních sítích. Samozřejmě vyvolali vlnu nenávistných a často vyloženě rasistických komentářů (přeborníky v této oblasti jsou především politici SPD).

Jak s tématem pracují někteří politici?

bond fiala
bond klaus
bond zahradnikova


Mediální gramotnost je pro fungování společnosti nesmírně důležitá, nejde o politickou agitku, jak se nám snaží namluvit mnozí politici (kteří často sami aktivně šíří dezinformace všeho druhu), ale o schopnost kriticky posuzovat a ověřovat informace, hledat primární zdroje a rozhodovat se na základě pravdivých informací. Jedno ze základních pravidel, které se při ověřování informací využívá, zní: Nikdy nečtěte pouze titulky, přečtete si vždy celý text a teprvé poté dělejte závěry. Pomoci vám může třeba náš letáček nebo starší text o tom, jak si ověřit informace na internetu.
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Zdroje:

Převzato z E-Bezpečí pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.

5 komentářů:

Zen řekl(a)...

Vyborne. Jeste zbyva vysvetlit, ze Achillese nehral cernoch, totiz afroameriacan, pardon. A titulni postava romanu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše se ve filmovem zpracovani taktez neprebarvila. A Hamlet, princ dansky to je preci jasny priklad ...
Muze se pak nekdo divit nastvanym reakcim fanousku?

E.Kocourek řekl(a)...

Vyzývám pana Kamila Kopeckého, aby popřel, že marvelského Nicka Furyho (během WWII seržant, později ředitel S.H.I.E.L.D.) hraje ve filmech černoch. ////

Ještě v šedesátých letech XX. století byl Nick Fury běloch. Copak ho to postihlo za zákeřnou chorobu, že zčernal? A pokud to postihlo Nicka Furyho, proč by totéž nemohlo postihnout Jamese Bonda? ////

P. Vršecký řekl(a)...

Jo jo, nemusíte se bát, jen chvíli se ohřejeme a hned zase půjdeme. Ano, v tomhle filmu ještě Bond bude tradičně muž, běloch a macho. "Jen" agentem 007 už bude čer.., ehm, Afroangličanka. A v dalších filmech se to určitě (ne)bude dál pokrokově vyvíjet. Kamile, ty jsi prostě ....Kamil. "Časy jsou zlé, Kamile!":-)

Radek Sárközi řekl(a)...

Původně hráli ženské role muži, je třeba nyní splatit tento středověký dluh. :-)

Ivo Mádr řekl(a)...

Mnohdy jsem zděšen ohýbáním historie. To když do boje vyjedou středověcí černošští rytíři v bitvě dvou evropských středověkých států.

Okomentovat