18.7.19

Jarda Petřík: České učebnice jsou grafická šílenost, říká autorka oceňovaného slabikáře i českých emotikonů

Designérka a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila sadu emotikonů, kterým porozumí především Češi. Je mezi nimi Trautenberk, Jára Cimrman, kobliha, paštika nebo postava Večerníčka. Za svůj předešlý projekt slabikáře, který byl její bakalářskou prací, získala mimo jiné 2. místo ve studentské kategorii za nejkrásnější knihu roku 2018. „Brala jsem to jako odrazový můstek k učebnicím, z jejichž grafické podoby mě často doslova bolí oči,“ říká současná studentka VŠVU v Bratislavě.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Velmi kladného přijetí a několika ocenění se dočkala i její bakalářská práce v podobě slabikáře. „Už dlouho jsem si říkala, že bych chtěla zkusit redesignovat nějakou učebnici, jejichž grafická podoba je u nás podle mého velmi špatná. A protože ve slabikáři má člověk docela velkou volnost, rozhodnula jsem se začít právě jeho návrhem,“ vysvětluje ilustrátorka. Nad oficiálním vydáním slabikáře nicméně podle Juríkové slov stále visí otazník. „Texty jsem měla od konkrétního vydavatelství, které neprodává svá práva, takže ho nemůžu vydat nikde jinde. A to nakladatelství mi řeklo, že se mu do portfolia tak úplně nehodí, ale jsme předběžně domluvení na doplňkové učebnici s ilustracemi a designem, které jsem v mém slabikáři použila.“

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Některé české učebnice jsou šílené, některé jsou perfektní.
Slabikář slečny se mně osobně nelíbí ani trochu.

Eva Adamová řekl(a)...

Slabikář slečny je po umělecké stránce hezky vyvedený. Oko dospělého určitě zaplesá, oko šestiletého dítěte bohužel ne. Šestileté děti mají vnímání přece jenom trošku jiné a takto vyvedený slabikář jim nic neřekne. Z tohoto důvodu slabikář neodpovídá věkovým zvláštnostem dítěte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

České učebnice jsou grafická šílenost

Komu čest, tomu čest.
Emotikon 'obložený chlebíček' svým emočním obsahem jistě zasluhuje plné uznání.
Nechtěla by slečna Juríková překreslit knížky s ilustracemi třeba Adolfa Zábranského nebo Josefa Čapka? To je teprvá pecka!

Okomentovat