27.7.19

Janek Wagner: Komárkův komentář je plný nesmyslů, polopravd a dojmů

Michal Komárek se v komentáři Učitelské volno neřeší to podstatné v Českém rozhlasu Plus pokouší o odpověď na otázky související s poslaneckým návrhem novely školského zákona: Mají mít učitelé nárok na to, aby si jednou za deset let vzali až roční studijní volno? Aby dostali příležitost naučit se něco nového a zároveň získali odstup od toho, jak učí? Byli by po tom roce nejenom odpočatými, ale i lepšími učiteli?

Musím reagovat na některé části komentáře:
  1. "Zřizovatelé jim ale nenabízejí dostatečnou podporu – chybějí kvalifikovaní asistenti, školní psychologové, speciální pedagogové, třídy jsou mnohde přeplněné." - nic z vyjmenovaného zřizovatelé nezajišťují, výjimečně zřizují pro více škol v obci společného školního psychologa.
  2. "A pak je tu další problém, který sice není podložený tvrdými daty, ale počítat se s ním musí: Není totiž jasné, co a kde by se učitelé měli během studijního volna učit." - především nejde o studijní volno, ale o "volno pro vlastní vzdělávání nebo tvůrčí činnost".
    V navrhované novele je dále uvedeno: "V žádosti učitel uvede své identifikační údaje a dále (...) c) popis plánovaných aktivit směřujících k vlastnímu vzdělávání, zejména pak k realizaci dalšího vzdělávání podle § 24, nebo tvůrčí činnosti, které se učitel zavazuje uskutečnit, a d) způsob prokázání jejich naplnění."
  3. "Oficiální ministerskou nabídku školení učitelé soustavně kritizují jako formální a zbytečnou. Na ústav, který ji zabezpečuje, navíc od příštího roku dopadnou úsporná opatření a bude sloučen s jiným ministerským pracovištěm." - neexistuje nic jako "oficiální ministerská nabídka", NIDV je jen jedním z mnoha poskytovatelů dalšího vzdělávání, ministerstvo schvaluje akreditaci žadatelům bez rozdílu. Kurzy si z nabídky vybírají sami učitelé a školy!
  4. "Kurzy, které nabízejí neziskové organizace, jsou mezi významnou částí učitelů považovány dokonce přímo za pokus zlikvidovat školství." - je přinejmenším polopravda, ne-li přímo lež. Autor averzi části učitelů vůči konkrétním neziskovkám, které často poskytují někdy i ideologicky zabarvené kurzy hrazené z grantů školám i učitelům bezplatně, zcela nepřijatelně generalizuje a zveličuje.
  5. "Představa, že učitel, který je unavený, otrávený, možná i vyhořelý, ministerstvu nedůvěřuje a neziskovky nesnáší, se otevřeně radostně a efektivně vrhne do studia, tak není příliš realistická." - tohle je jednoznačně argumentační faul zvaný strašák.
  6. Závěr "Není to v principu špatný nápad. Jen neřeší to podstatné. Namísto toho, aby reforma měnila školy, nabízí učitelům, aby si od nich na rok odpočinuli. Možná, až se vrátí, bude to lepší… Kdo ví." - je pak jen naprostý bezobsažný žvást...
Problém poněkud populistického poslaneckého návrhu sabatiklu je zcela jinde, nárok na něj by mělo příliš mnoho učitelé, které nemá ve škole kdo nahradit. O finančních nárocích ani nemluvě... Tím ale návrh nezatracuji, ale je realizovatelný až pro další generaci učitelů.5 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Novela je zcela svinska a podrazacka, stejne jako jeji predkladatele. Bud daji ucitelum VOLNO, bez nesmyslneho prokazovani toho ci onoho, nebo at si to nechaj. ////

Ve veci vztahu ucitelu ke kurzum neziskovek se Komarek blizi pravde vice nezli Wagner. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aby dostali příležitost naučit se něco nového

Příležitostí učit se něco nového má přiměřeně běžný člověk v běžném životě nepřeberně. Jde jen o to, jestli těch příležitostí využije, nebo je nechá ladem.

a zároveň získali odstup od toho, jak učí

Odstup? To jako, aby šli do světa na zkušenou? Jakože intenzivní studium výplodů odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků? Osobní účast na estrádních přednáškách, seminářích, kulatých stolech v působnosti eduinu a tak nějak podobně? Praxe na jiných školách, lépe na těch jedině správně alternativních?
A proč až za deset let? Odstup od učení je nejlepší získat ještě před tím, než člověk učit začne. Nejlepší metoda, jak se vypořádat s problémy, je nenechat je vzniknout.

Pytlici kdysi využili skutečnosti, že jim v době odborných praxí vzniklo několika týdenní okénko bez jakékoli přímé vyučovací povinnosti. Domluvili si tedy se svolením ředitele školy svoji vlastní odbornou praxi v jedné místní firmě. Byl to skutečně efektivně využitý čas. Do školství se vrátili až za tři roky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale tak si chtěl taky něco napsat, nooo...

Simona CARCY řekl(a)...

To Karvaiová: Tak určitě : - ), ale shodou náhod je to zase paskvil, protože to (MK)není člověk faktu, ale ideolog, který přišel změnit náš mizernej svět.
Pokud bych měla říci, kam se v mém pohledu vychýlilo kyvadlo pravdy, tak určitě víc k Wagnerovi, Komár si vaří jen vlastní aktivistickou polívku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add simona carsy: to byla ironie

Okomentovat