13.7.19

Ivana Zábranská: Držitelka Zlatého Ámose: Děti jsou stejné jako dřív, jen my dospělí je kazíme

Jak poznáte toho nejlepšího učitele či učitelku? Třeba tak, že vyhraje v anketě Zlatý Ámos. Letos toto prestižní ocenění získala Pavlína Kopáčiková ze Základní školy Vacov na Prachaticku.


Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

Jaké jsou vlastně dnešní děti?
Tráví mnohem méně času venku, mají volnější výchovu. Je dost věcí, které byly dříve nemožné a dnes jsou naprosto běžné. Za mě jsou ale děti pořád v jádru stejné, jen my dospělí je kazíme. Nastavujeme hranice, vymýšlíme pravidla, ale pak už je nedodržujeme. I ve výchově by měl zůstat zdravý selský rozum. Já a moji sourozenci jsme kdysi měli doma spousty povinností a nedovolili jsme si rodičům odmlouvat. Přesto máme dodnes pěkné vztahy. za to, jak jsem byla vychována, jsem jim moc vděčná.

A dnešní rodiče – změnili se nějak? Jak třeba přistupují k učitelům?
Rodiče mých žáků mě v tom, co a jak dělám, podporují a respektují. A to je hodně důležité. Já jako rodič nemusím být se vším spokojený, můžu mít na věc jiný názor, ale nemohu před dítětem učitele shazovat, nevhodně titulovat, komentovat nahlas jeho práci. Ať chceme nebo nechceme, vrátí se nám to dříve či později na chování našeho dítěte. Taky je moc fajn, když se od nich dočkáte poděkování, podpory. To je dobrý náboj pro další práci.
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nastavujeme hranice

To právě že ne.
Dnešní děti nemají stanoveny hranice. Jsou neukotvené v tom překotně měnícím se světě. Samy se sebou si nevědí rady a z maličkostí už radost nemívají. Strádají.
Prý je nedostatek dětských psychologů. Asi nečekaně vzrostl počet dětí.

Eva Adamová řekl(a)...

Ne, ono je to tak, že děti by byly stejné jako dřív, kdybychom je my dospělí nekazili.

Okomentovat