2.7.19

DVTV: Psycholožka: Vyhořelý učitel jede na autopilot. Ani dva měsíce prázdnin nepomůžou

Učitelství nejde dělat bez toho, abyste se dostávali do složitých situací, vyhořelý učitel má ale jen minimum energie a těžko může být dobrý pedagog, říká psycholožka z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity Irena Smetáčková, která se podílela na výzkumu stresu mezi českými učiteli. Ti pak trpí nespavostí i bolestmi a nejlépe by potřebovali ze školství odejít, vysvětluje. Za vyhoření ale může systémová chyba, málokdy je to selhání jednotlivců, dodává.
Video na Aktuálně.cz.

6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Pokud je učitel vyhořelý, měl by nastoupit na nemocenskou. Stát bohužel nemá žádný koncepční preventivní program, jak u učitelů syndromu vytvoření předcházet. Pomohlo by je méně zatěžovat administrativou, lépe učitele platit a zavést sabatikl, jak je běžné v zahraničí. Ale stát nechce do školství investovat víc než naprosté minimum. Doplatí na to především žáci... Proto by rodiče měli učitele podpořit. Jde tu především o jejich děti.

Unknown řekl(a)...

Nejvíce se mi líbí, když se psycholožka začne navážet do "vyhořelých" učitelů. Osobně si myslím, že značná část např. poradenských psychologů a zejména psycholožek by nevydrželi každodenní nápor, kterému jsou vystaveni každý den učitelé. Kromě toho, znám hromadu vyhořelých psychologů a psycholožek, kteří jsou rádi, že jsou rádi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kolik si jeste budeme muset precist podobnych clanku? Nez nekoho kompetentniho napadne, co s tim.
1. Jevim znamky unavy- nemocenska na 100%( zpusobeno praci)
2. Kazdy druhy rok neplacene lazne
3. Kazdy desaty rok volno= placene
4. Zamestnavatelem placena psychoterapie kdykoli je treba
5. Onemocneni hlasivek a psychiky= nemoc z povolani
6. Moznost odejit drive do duchodu bez ztraty
7. Celkova podpora po celou dobu kariery( metodicka, poradenska, mit zastani vuci agresivnim rodicum a zakum)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

8. Podpůrné profese ve školách

ema řekl(a)...

Přátelé, mně by pro začátek boje proti vyhoření stačilo, kdybych mohla využívat FKSP alespoň v souladu s platnou legislativou. Aby můj ředitel ze strachu z kontroly neomezil použití peněz na masáže, bazén, jídlo ve školní jídelně a pár dalších FKSP evrgrínů. Letos jsme si už nemohli koupit ani vitamíny.
Pokud se chtějí odbory a pan Dobšík angažovat, tady vidím příležitost. Ve FKSP je finančních prostředků docela dost, proč bych se musela každý rok koukat, jak ty moje vyletí komínem jenom proto, že se nestravuji ve školní jídelně. Já to dělám kvůli (ne)kvalitě podávaných obědů, některým kolegům vadí vysoký hluk, který není ani kulturní a ani sociální. :)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

koukat, jak ty moje vyletí komínem

To je kouzlo přerozdělování.

Okomentovat