31.7.19

"Celé Česko čte dětem" se připojilo k celoevropské výzvě

Konsorcium EURead bylo založeno v roce 2000. Jedná se o evropskou síť, která se zaměřuje na podporu čtení a gramotnosti v celé Evropě. Každý člen je přesvědčen, že čtení je předpokladem pro vzdělávání, osobní rozvoj, účast ve společnosti a hospodářský růst v dnešní mediální a kulturně rozmanité společnosti. Na zasedání konsorcia EURead v říjnu 2017 byly předloženy první návrhy na celoevropskou kampaň Čtení pro potěšení/Čtení nahlas. Výsledkem aktivní činnosti pracovní skupiny je kampaň, jež nese název Europe Reads. Kampaň byla zahájena v listopadu 2018.


S cílem zvýšit povědomí o významu vzdělávání a gramotnosti v raném dětství v Evropě, kampaň Europe Reads propojuje napříč Evropou stávající projekty, které se četbě nahlas a pro potěšení věnují. Organizace, které se této kampaně účastní mohou názorně představit jak se podílejí na dosažení společného cíle, t.j. umožnit každému občanovi stát se čtenářem a poskytnout mu příležitost aktivně a plně se zapojovat do naší evropské společnosti.

V Evropě je nyní více než 73 milionů dospělých osob negramotných. 1 z 10 studentů nedokončí své studium. V současné době však existuje návod, jak tuto situaci změnit. Prostřednictvím tohoto návodu lze odemknout potenciál každého dítěte v Evropě a rozvíjet gramotnost v celé EU. Tento návod pomůže budovat jak rodinné, tak i společenské, životem pulzující vztahy zítřka. Touto metodou, tímto návodem je četba knih. Mezinárodní studie dokazují, že čtení dětem po dobu alespoň 15 minut každý den má pozitivní vliv na jejich inteligenci a úspěchy ve škole. Rozvíjí jejich empatii a sociální chování. Podle výzkumu je čtení pro radost a láska ke knihám důležitější pro budoucnost dítěte než jejich socioekonomické zázemí. Členové sdružení EURead věří, že každé dítě má právo na život obohacený knihami. Aby se tato vize stala realitou, rádi bychom s vaší pomocí posílili instituce podporující gramotnost napříč Evropou. Zjistěte více o naší kampani Europe Reads (Evropa čte) a zapojte se do budování lepší budoucnosti pro své občany.

V rámci kampaně Europe Reads dojde také k prezentaci jednotlivých organizací skupiny EURead a představení jejich aktivit. Celé Česko čte dětem se zapojilo do tohoto mezinárodního projektu a celoevropské výzvy, která bude prezentována v říjnu 2019 v Evropském parlamentu.Více informací: EURead

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

V Evropě je nyní více než 73 milionů dospělých osob negramotných.
A jaký je vývoj tohoto čísla řekněme od roku 1980 a prognóza do roku 2030?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak utěšeně klesá negramotnost v Česku? Za totáče to prý byl děs běs!

Jiri Janecek řekl(a)...

"Organizace, které se této kampaně účastní mohou názorně představit jak se podílejí na dosažení společného cíle, t.j. umožnit každému občanovi stát se čtenářem a poskytnout mu příležitost aktivně a plně se zapojovat do naší evropské společnosti."

Podporovat čtení je určitě dobré. Otázkou je, jestli tomu pomůže nějak výrazně tvoření podobně strašných textů. To je jak na XVII. sjezd...

Jana Karvaiová řekl(a)...

To se zase vobjevuje Amerika. Mám děti přes dvacet let a bylo samozřejmostí jim číst. Nepotřebovala jsem organizaci, co mi to laskavě sdělí. V naší rodině bylo vždy normální, že se dětem četlo.Mě četli babičky a rodiče a rodičům jejich rodiče. Přitom to nebyli žádní vysokoškoláci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V naší rodině bylo vždy normální, že se dětem četlo.

To jsou zřejmě ještě pozůstatky marietereziánského tmářství, kdy se malé děti biflovaly nazpaměť i všelijaké básničky a říkadla. Dnes nadnárodní konsorcia produkují návody, jak 'odemknout potenciál každého dítěte', aby i ten jeden z deseti dokončil své studium, neboť 'je... láska ke knihám důležitější pro budoucnost dítěte než jejich socioekonomické zázemí'.
'Celé Česko čte dětem', vše je v nejlepších rukou a na správné cestě. Prvorepublikových manýrů netřeba!

Okomentovat