25.7.19

Anna Dvořáková: Naučte naše děti žít offline, žádají američtí rodiče speciální kouče

Rodiče po celém světě začínají panikařit, co se to děje s jejich dětmi. Celé dny tráví přilepené k telefonu nebo počítači a nikdo vlastně neví, co na internetu dělají. V USA obavy došly tak daleko, že si dospělí najímají speciální kouče, kteří mají děti naučit žít bez mobilu. Řešení je přitom úplně jednoduché: pohyb, nebo zvíře.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jaký konkrétně budou mít obrazovky vliv na společnost, nikdo neví. Jisté je jen to, že vliv mít budou, to je zřetelné už teď. Podle psycholožky Dreherové mají mladí k mobilům velmi významný vztah. Tráví s nimi více času než s přáteli, rodiči nebo kýmkoliv, koho znají. Jedí s nimi, studují s nimi, dokonce s nimi i spí, v noci je budí bzučení příchozích zpráv.

Tato závislost na elektronice je pochopitelně nezdravá. Psychologové si v posledních letech všímají nárůstu úzkostí, samoty a depresí mezi americkými puberťáky. Středoškoláci v USA tráví interakcemi tváří v tvář s vrstevníky o hodinu méně než to bylo v 80. letech. To znamená nejen to, že si méně povídají, ale také že chodí méně na večírky, na rande nebo do kina. A proto se také cítí více sami.

Samota ovšem znamená závažný zdravotní problém. Odborníci ji spojují se špatným spánkem, poruchami imunity a depresí. A dětský psychiatr Bruce Perry dokonce zjistil, že méně interakce, zejména v nejranějším dětství, se může odrazit ve vývoji mozku.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

méně interakce, zejména v nejranějším dětství, se může odrazit ve vývoji mozku

Za to ale mohou mobily rodičů těch dětí.

Okomentovat