15.7.19

Anita Baselová: Za příliš nízkou nezaměstnanost může nefunkční školní systém. Máme moc studentů humanitních oborů, říká Dlouhý

Máme špatný vzdělávací systém, a tím pádem málo pracovníků tam, kde je potřebujeme. I proto se prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, přiklání k návrhu vlády o zaměstnávání cizinců v ČR, především těch z Ukrajiny.
Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Podle něj je tu příliš gymnázií, tudíž moc studentů humanitních studií a málo těch, kteří studují obory technické. Struktura lidí, kteří přichází na trh práce, je tak jiná než poptávka po nich. Řešením by proto mohli být i zahraniční pracovníci.

„Protože vím, že řada firem odmítá zakázky a tvrdí, že ekonomický růst se zpomalí kvůli nedostatku lidí, podporujeme vládní program, aby se sem za prací vozili zahraniční pracovníci, především ti z Ukrajiny.“ Prezident HK však jedním dechem dodává, že ze zaměstnávání cizinců v ČR příliš radost nemá a nemělo by se jednat o dlouhodobé řešení. To je třeba hledat právě ve vzdělávání.

6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A za copak ještě může školství?
Hladomor v Africe? Záplavy v Indii? Výchylka dráhy Marsu?

ema řekl(a)...

Za vysokým počtem studentů humanitních oborů je za prvé náročnost technických a přírodovědných oborů a za druhé mizerné platy, které absolventi technických a přírodovědných oborů dostávali celá desetiletí. Není to tak dlouho, co podniky lákaly absolventy průmyslovek na plat 13 až 15 tisíc hrubého a inženýry na neuvěřitelných 18 až 20 tisíc. Navíc, ženy v těchto oborech vždy bojovaly s předsudky, že na takovouto práci nemají mozek a s platem, který činil a pořád činí asi tak 75 % platů jejich mužských protějšků. No neber to.
Ale jinak souhlasím s paní Karvaiovou. Zapomněla jste na ebolu, účes pana Trumpa a sucho.

Eva Adamová řekl(a)...

"Za příliš nízkou nezaměstnanost může nefunkční školní systém."

Takže, rozumím-li tomu dobře, když budeme mít funkční školní systém, budeme mít vyšší nezaměstnanost. Bravo, bravissimo!!!

Unknown řekl(a)...

Prezident Hospodářské komory ČR a bývalý soudruh Vladimír Dlouhý je příkladem úspěšné metamorfózy kariérního komunisty v kariérního a tvrdého zastánce liberálního kapitalismu. On i stovky dalších a jemu podobných stoupenců čehokoli "co je zrovna v kursu, co vydělává a co člověka dobře živí" se však nejsou schopni se zbavit archetypu státního a centralizovaného plánování, v čemž mají z mládí velmi dobrou průpravu. Školství je prostě podle jejich představ nutné plánovat a vhodným způsobem reformovat, aby dodávalo kapitálovému trhu vhodnou pracovní sílu, a to právě tam, kde je jí v našem hospodářství nejvíce třeba. Zbytek námezdní pracovní síly, které se tady nedostává, dovezeme.

Jiri Janecek řekl(a)...

Vladimir Dlouhy je prikladem flexibilniho a adaptivniho cloveka, schopneho nekolikrat za zivot zmenit profesi…
Eduin by si ho mohl dat do vykladni skrine…

Nicka Pytlik řekl(a)...

Za velký počet studentů humanitních oborů mohou především studenti humanitních oborů.

Okomentovat