23.7.19

Alžběta Bajerová: Tisíce polských žáků se nedostaly na střední. Může za to reforma školství

Střední školy v Polsku nepřijaly ke studiu tisíce žáků. Důvodem je kontroverzní reforma školství z roku 2017, která způsobila, že se o místa na středních školách letos ucházely dva ročníky zároveň. Vláda však problém nevidí a neúspěšné uchazeče o gymnázia odkazuje na volná místa na odborných školách.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Ministr školství Dariusz Piontkowski loni slíbil krizi předejít a vytvořil nových 830 tisíc míst na středních školách, které měly pohodlně pojmout letošních 725 tisíc uchazečů. Místa ovšem nevyrůstala proporčně podle zájmu a potřeby. Lavice se tak přidávaly do tříd na výučních oborech, o které studenti nestojí, úzce specializovaných školách, či v malých městech, kde mnoho uchazečů o vzdělání nežije.

„V Bělostoku je více než sto míst, v Gdaňsku přibližně 1 400. Je jasné, že studenti mají z čeho vybírat,“ uvedl ve středu Piontkowski a varoval před „dramatizováním situace“. Problém v současném stavu nevidí, jelikož na školách zbylo celkem přes sto tisíc volných židlí, takže se na každého dostane.

Pro studenty s výborným prospěchem, kteří se hlásili na středoškolské gymnázium či školu zaměřenou na IT, ale neuspěli v dvojnásobné konkurenci, to však může znamenat, že se musí spokojit s výučním listem. Někteří do učilišť navíc budou muset dojíždět.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

A přitom stačilo poučit se v ČSSR, kde se podobná reforma - zkrácení pobytu na základce z devíti na osm let - odehrávala na přelomu 70. a 80. let.

Našla jsem k tomu následující:
"Základní devítiletá škola zanikne ke dni 31. 8. 1984. Počínaje školním rokem 1977/78 byl zajišťován plynulý přechod žáků z osmých ročníků základních devítiletých škol na střední školy a zařízení pro přípravu mládeže na dělnická povoláni. Přechod těchto žáků je patrný z níže uvedeného přehledu, ve kterém Jsou vyjádřeny i předpoklady plynulosti přechodu žáků z osmých ročníků základních devítiletých škol na období do konce školního roku 1983/84."

Podrobnoszi naleznete zde:
http://www.psp.cz/eknih/1981fs/tisky/t0127_04.htm

Rozhodně tehdejší komunisti nebyli takoví motáci jako současní Poláci. Tehdejší přechod byl rozložen do osmi let!!! Poláci to "zvládli" za jeden rok. Bravo, bravissimo!!!
Jejich problém je čítankovou ukázkou toho, že změny ve školském systému jsou během na dlouhou trať a že jakýkoliv neuvážený a nepromyšlený zásah do zaběhnutého systému může vést ke kolapsu.

Okomentovat