13.6.19

Zdeněk Sotolář: Nový předmět aneb Bude teď české vzdělávání fungovat na objednávku?

Na základky prý míří nový předmět, hlásá MF DNES. Technika. „Design tohoto předmětu prošel oponentními řízeními, pracuje se na něm dva roky,“ říká ministr průmyslu Havlíček.


Jednou chce ministerstvo obrany brannou výchovu, podruhé ministerstvo průmyslu techniku. Kdo bude dál? Ministerstvo financí tlačí finanční gramotnost, ministerstvo zemědělství zatlačí na „pozemky“. Žádost o nový předmět vhoďte do kastlíku za vrátnicí na Karmelitské. Z českého vzdělávání se teď stane posluha ministrům a jejich aktuálním zájmům?

Zásadním problémem českého školství je absence jasné představy o budoucnosti. Krátkodechých strategií máme přehršel. Chybí tu však základní shoda, dílčí úpravy jen uspokojují dílčí zájmy. Tu nějakého ministra školství, tu nějakého ministra neškolství, tu nějaké neziskovky. Takové dílčí úpravy jsou následně upravovány, ignorovány nebo likvidovány.

Představa, že pro každý problém potřebujeme nový předmět, je nesmyslná. Například prostor pro obsah předmětu „technika“ je v rámci RVP.ZV zcela dostatečný. Že zmizely „dílny“ byla otázka podmínek. Přitom stačí jedna větička, aby se z dílen stal povinný vzdělávací obsah. (Dnes si škola volí z širší nabídky.) Ale na nový předmět se najde nový parazit.

Někdo už dva roky předmět vymýšlí, ba dokonce designuje. A někdo bude vymýšlet nové učebnice, někdo nová školení pro učitele a někdo vymyslí novou výzvu na projekt OP VVV. Byznys pro spoustu lidí se pěkně roztočí a penízky protečou někomu do kapes. Navzdory systémovému podfinancování českého školství. A navzdory zdravému rozumu, pane ministře.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen jestli by nebylo lepší, kdyby si ministr hleděl svého resortu tak, aby fungoval dobře, a bylo tím pádem více peněz ve statní kase na zkompetentňování dětiček pro zkonkurenceschopnění v době budoucí, když se vůbec neví, co že vlastně bude.

E.Kocourek řekl(a)...

Elementární, drahý Watsone. Na objednávku ano, ale fungovat rozhodně nebude. ////

Okomentovat