14.6.19

Večerní Host Radiožurnálu: Základ je vzájemná důvěra mezi rodičem a dítětem, připomíná spoluautor knihy Dítě v síti Daniel Dočekal

Návod pro rodiče a učitele, jak se vyvarovat hrozeb současného online světa, tak charakterizuje knihu Dítě v síti jeden z jejích spoluautorů, publicista Daniel Dočekal. Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě, který nabízí vedle úžasných příležitostí také dosud netušená rizika? Základní rada podle Daniela Dočekala zní: snažit se s dítětem v kyberprostoru držet krok. To je samozřejmě snazší, když je dítě malé. Ale pokud rodič nepodcenil v tomto ohledu ranou výchovu, mělo by pro něj být jednodušší překonat i období puberty, kdy se z autority někdy mění na nepřítele číslo jedna.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

„Pokud dítěti cokoli zakážete, je velmi pravděpodobné, že si síť o to víc bude chtít vyzkoušet,“ varuje Daniel Dočekal. Jde tedy podle něj hlavně o to, aby mezi rodičem a dítětem byla vybudovaná velká důvěra. To ovšem neznamená, že by rodič neměl mít přehled o tom, co dítě na sociální síti dělá. Naopak.

Vzájemná důvěra je naprosto zásadní i ve chvíli, kdy dítě překročilo nastavená pravidla a má obavy se s tím rodiči svěřit. „Predátoři navíc často děti vydírají: Když mi nepošleš nic dalšího, řeknu to tátovi, pověsím to na internet nebo to dám policii. Rodič by v takové chvíli neměl jednat ukvapeně a dítě netrestat. Měl by naopak docílit toho, aby ztratilo ostych a všechno mu řeklo.“Žádné komentáře:

Okomentovat