28.6.19

Události ČT: Učitelem každý vysokoškolský student

Učitelé na základních školách možná nebudou muset být absolventy pedagogických fakult. Stačil by jim diplom z jakékoli vysoké školy. Umožnit to má novela, kterou se bude zabývat Poslanecká sněmovna. Jde o jeden z kroků, který má přispět k řešení nedostatku učitelů. Těch může do pěti let scházet až jedenáct tisíc. Pokud projde schvalovacím procesem, mohla by novela začít platit od září 2020.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Je to rozšíření pravomocí ředitelů škol s tím, že se otvírá po nástupu do školy tříletá lhůta na dodělání si doplňujícího pedagogického studia,“ přibližuje ministr Robert Plaga (ANO). Odbory nicméně trvají na tom, že pedagog má mít vystudovaný především učitelský obor. Podle předsedy Františka Dobšíka představuje novela průlom do kvalifikačních předpokladů.

Ředitelka ZŠ Dolní Břežany Iva Fischerová možnost přivítat v učitelském sboru lidi z jiných oborů jednoznačně vítá. „Je to nejenom řešení problému s nedostatkem učitelů, ale myslím si, že pro celý školský systém může být i okysličující, když lidé z jiných oborů nebo se zkušenostmi z jiných oborů a z praxe do škol nastoupí,“ soudí.


6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelem každý vysokoškolský student

A musí mít učitel nutně vysokou školu?
Snad by stačil intenzivní několika týdenní kurz pod vedením rodilých učitelů z Finska.

Vít Tomis řekl(a)...

Konečně mohou jít učit i znalci z eduinu. A z MŠMT by třeba taky někdo mohl využít snížení nároků a zkusit si to.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, je mi jedno, jakou kvalifikaci mají mít zaměstnanci ČT, ale občas sním o ideální utopii, kdy v ČT nebudou pracovat blbci, kteří šíří dezinformace a fejkňůs:
1. Učitelé na základních školách nemusí být absolventy pedagogických fakult.
2. "Učitelem každý vysokoškolský student … Stačil by jim diplom z jakékoli vysoké školy." - většina vysokoškolských studentů nemá diplom z vysoké školy"

K tomu výplodu dalšího populistického blbce:
V současné době učí asi 10 % bez pedagogického vzdělání. Proč to nemůže v nouzových situacích pokračovat dál? Proč to cpát explicitně do zákona? Zavřeli už nějakého ředitele nebo školu za to, že tam učili lidé bez pedagogického vzdělání?
A jak to bude fungovat na osmiletých gymnáziích?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Inu, již před pár desetiletími se děly ve věci nedostatku kádrů různé věci:

Oběžník.

Místní organizace KSČ, org. č. 2 ve Staré Vsi svolává tímto schůzi na den 10. 12. 1948 přesně v 7 hodin večer ve Starém výboře.
Program:
1./ Hlásiti se kdo by chtěl působiti jako soudcové, profesoři a pod.
2./ členové, kteří by se hlásili jako důstojníci s povolání.
3./ Členové, kteří by se hlásili jako členové SNB.
Mohou to býti jen dělníci nebo malorolníci, a mohou míti jen obecnou školu.


(http://pravyprostor.cz/wp-content/uploads/2014/02/Inzerat-soudci.jpg)

Antonín Jančařík řekl(a)...

Důvod, proč se to cpe do zákona, je jediný, zlepšit statistiky. Po schválení se z nekvalifikovaných okamžitě stanou kvalifikovaní a bude líp, protože na to budeme mít papír.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak alespoň tu maturitu z matematiky by mít měli.
Aby bylo zřejmé, že to nejsou kdejací blbci.

Okomentovat