12.6.19

Učitelé informatiky: V digitálním vzdělávání nám stále ujíždí vlak. Hrozí, že naše děti nebudou schopné ostatním na pracovním trhu konkurovat

V listopadu 2014 vláda schválila Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020, která má naše děti připravit na to, aby byli schopné konkurovat na evropském i globálním pracovním trhu. Podle Jednoty školských informatiků, která naplnění strategie vyhodnocuje, s žádným výrazným posunem v digitálním vzdělávání počítat nemůžeme. Není totiž stále jasné, jak se budou učitelé s digitálními technologiemi seznamovat či jak bude nové pojetí informatiky ve školách zavedeno.

Když vláda v roce 2014 schválila Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020 (dále SDV), vypadalo to jako velká příležitost. Na rozdíl od jiných resortů či reforem novou strategii vítali samotní učitelé a vyjádřili jí podporu. Jednota školských informatiků proto naplňování strategie vyhodnocuje a svůj monitoring zveřejňuje na webu digivzdelavani.jsi.cz. Naposledy učitelé vyhodnotili naplňování SDV letos v květnu. Výsledek ale není pozitivní.

“Dobrou zprávou je, že máme nové pojetí informatiky, které se nyní pilotuje na stovce českých škol a vzniká síť krajských ICT metodiků. Není ale vůbec jasné, jak se budou proškolovat desetitisíce učitelů, jak budeme rozvíjet informatické myšlení ve školách a neřešíme profesní rozvoj ředitelů a zřizovatelů škol,” říká předseda Jednoty školních informatiků Daniel Lessner. To nejdůležitější ovšem je, že vedení škol ani zřizovatelé nemohou využít dlouhodobě udržitelné financování digitální infrastruktury škol. “Minimální standard kvality ICT infrastruktury splňuje jen desetina škol. Děti i učitelé pracují na starých zařízeních a školy často nemají prostředky ani na zajištění správy sítě,” dodává.

“Promeškáváme další příležitost, jak zlepšit vzdělávání. Ukazuje se, že strategie psát umíme, ale neumíme je naplňovat. K naplnění strategie se sice zavázala vláda, ale plnění opět pokulhává. Pokud nebudeme plnit ani závazky, které si dáváme sami, náš vzdělávací systém se nikam nepohne,” dodává Tamara Kováčová, která v EDUin koordinuje projekt Otevřené vzdělávání.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Dobrou zprávou je, že máme nové pojetí informatiky, které se nyní pilotuje na stovce českých škol a vzniká síť krajských ICT metodiků."

Žádnou dobrou zprávu v tom nevidím. Nové pojetí výuky informatiky je koncipováno tak, že si naše děti v konkurenceschopnosti rozhodně nepolepší. Po naprosté většině z nich toiž nikdo nebude vyžadovat, aby uměly programovat, ale bude vyžadovat uživatelské schopnosti již existujících programů.

Síť krajských metodiků ICT tu již jednou byla v dobách SIPVZ a se skončením projektu šla do pyhele a stejně tak půjde do pyhele i nyní, protože je to financováno z ESF opět přes projekty.

E.Kocourek řekl(a)...

Naprostý souhlas s paní Adamovou. ////

Schopný učitel informatických předmětů jakéhosi krajského metodika na nic nepotřebuje - naopak je to pro něj potenciální zdroj buzerace. ////

Líbilo by se mi, kdyby ve věci infrastruktury šlo Česko cestou ed.gov . Tedy že by někdo (nejspíš MŠMT, ale raději někdo jiný) vymyslel prakticky použitelný způsob hodnocení kvality informační infrastruktury, stanovil pár běžných úrovní této kvality, a kdyby stát zákonem motivoval školy, k dosažení nějaké rozumně vysoké úrovně kvality infrastruktury. ////

Jak by vypadala taková motivace? Třeba že by každá škola musela svoji úroveň zveřejnit a uvádět na nejrůznějších materiálech - třeba na těch náborových. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

bude vyžadovat uživatelské schopnosti již existujících programů

Toť otázka. Za ani ne dvacet let, možná už za deset i dříve, dnes existující programy už dávno nebudou existovat. To ví v té dnešní překotně měnící se době každý odborník na vzdělání, konzultant s dokonce i auditor. Že by do té doby je mohla dítka využívat ke svému prospěchu přinejmenší v rámci zkompetentňování, už nejspíš nikoho nezajímá. Jako patřičný postup se odborníkům jeví posečkat s až tak zbytečnými aktivitami až do doby kdy dnes bude znamenat předevčírem. Nebo pozítří? Pytlici v tom mají hokej.
Zrovínka nedávno říkal pytlikům rok čerstvý absolvent školy, že s tím, co se v oblasti informačních a komunikačních technologií uživatelsky nakompatentnil, vystačil u zkoušky na medicíně. A to tak, že výborně. Ale kolik lidí jde na medicínu. Co nevidět se davy pohrnou na technické obory. A kdo jim bude stát v cestě s nějakými uživatelskými trapárnami, přes toho se převalí.
Ještě, že ta revize ervépé už dorazila. Jinak by učitelé vůbec netušili, čeho že se myšlení týká. Natož pak myšlení informatické. Spešl kategorie. O informatice se ví už drahně let, ale myšlení? Kde nic, tu nic.

Okomentovat