11.6.19

Vojtěch Koval: Učebnice od studentů Prospolužáky.cz už používají ve více než 180 školách. Do roka má vzniknout i aplikace

Matematika - někdo ji pochopí hned, jinému zase vzorečky a definice nic neříkají. Marek Liška, ještě nedávno sám středoškolák, se rozhodl, že připraví učebnice matematiky právě pro ty, kteří s ní spíše bojují. Látka je tam popsána tak, jako by ji středoškoláci vysvětlovali svým spolužákům. A tak vzniklo ProSpolužáky.cz. Dnes už podle těchto učebnic učí téměř 180 středních škol v Česku a na Slovensku.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

Jednou z prvních vyučujících, které ji před třemi roky začali využívat, byla Barbora Krejčí z Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze. „Přijde mi jednodušší prakticky ukázat, jak se ty úlohy řeší, jak vypadají, proč to tak je. Teorie zatím tolik být nemusí,“ vysvětluje. „Všechny důležité věci tam jsou, jen třeba jazyk není postaven na definicích,“ dodává.

Pokročilejším studentům se sice podle Barbory Krejčí můžou zdát některé příklady jednodušší, to je ale podle Marka Lišky záměrné. „Je to pro studenty, kteří mají s matematikou problém. Obsahem není učebnice pro toho, kdo chce jít na MatFys, ale je určená pro státní maturitu, kterou teď budou mít studenti povinnou,“ říká.

Důležité ale samozřejmě je, aby učebnice byly sice srozumitelné, ale také co do obsahu přesné. „Garantuje nám je několik středoškolských učitelů matematiky. Každým rokem to pročítají a dávají nám zpětnou vazbu, jestli tam není nějaká nepřesnost, chyba nebo nesrozumitelnost. To znamená, že ty učebnice jsou okorekturované několika odborníky z různých typů škol,“ popisuje projekt Liška.
1 komentář:

Jiri Janecek řekl(a)...

Asi by clanek byl lepsi, kdyby u nej byla ukazka, jak ta ucebnice vypada…

Okomentovat