18.6.19

Tomáš Plecháč: Krkonošské Richtrovy boudy neotevřou. Analyzujeme možnosti, tvrdí stát

Státem vlastněné Richtrovy boudy v Krkonoších zejí prázdnotou. Ani půl roku od jejich zavření ministerstvo školství nerozhodlo, co s nimi bude. Přitom hory čelí stále většímu náporu turistů.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Je to velká škoda, byli bychom všichni mnohem raději, kdyby Richtrovky byly otevřené. Rezervace nám narůstají a turisty pomalu není kde ubytovat. Lidé po hřebenech korzují, zastavují se na různých boudách. Když k nám přijdou a už je nestíháme obsloužit, protože na to personál kapacitně nestačí, není to dobře,“ sdělila Michaela Šťastná, provozovatelka nedaleké Výrovky.

Ta je nyní po zavření Richtrových bud nejbližší zastávkou pro turisty stoupající na hřebeny z Pece pod Sněžkou. Podle provozovatelky se dokonce stává, že někteří výletníci přijdou na Výrovku rozladění a chtějí po nich vysvětlení, proč jsou Richtrovy boudy zavřené.

Na místě, kudy dnes vede frekventovaná turistická trasa z Pece na hřebeny, stávala v první polovině 19. století jedna z prvních letních krkonošských hospod. Za první republiky byla otevřená celoročně, v roce 1938 vyhořela a znovu ji postavilo ministerstvo školství mezi lety 1950 až 1952.

Richtrovy boudy se saunou a konferenční místností sloužily jako školicí a rekreační středisko pro pedagogické pracovníky, školy v přírodě, lyžařské kurzy a výjezdní zasedání.

Žádné komentáře:

Okomentovat