28.6.19

Rudolf Bláha: Platy učitelů stále a dokola

Neustále slibované astronomické zvýšení platu učitelů se uskutečňuje. Tak hlásá i šéf vlády. Vzniká tak dojem, že učitelé mají nabité peněženky pětitisícovkami a nadýmají se jim konta v bankách. Už od ledna si mohou dovolovat exotické dovolené, jsou častými hosty v kasinech, hrají golf a tenis… A za co? Za pár týdenních hodin výuky, za samé prázdniny, za soustavné vynucování toho, aby jejich práce byla veřejností opěvována. A jistě se najde i nějaký kantorský trotl, který k vytvoření takovéhoto obrazu i přispěje. Jako před léty tento. Anketa UN. Tentokrát pro učitele: Jste spokojeni se svým zařazením v novém tarifním systému? Jsem velmi, velmi spokojen. Jsem známý lenoch a ignorant, deset minut po osmé se teprve blížím ke škole, o půl dvanácté už stojím na tramvajové refýži. Nemám žádné odměny, proto mimo svých pár hodin nehnu ani prstem. Ovšem teď se mi plat zase navýšil na slušnou částku. Špidla přeje lidu. Středoškolský učitel z Brna. Tuto citaci jsem si před léty okopíroval a zařadil mezi význačné.

Z článku na webu Neviditelný pes vybíráme:

Zažil jsem mnoho pokusů mzdy ve školství diferencovat. Všechny vyzněly nepříliš úspěšně. Poslední z nich, tak trochu komický, se snažila nastolit bývalá ministryně. Učitel, který by měl ve své kariéře postoupit o stupínek výše a s vyšším platem, by měl předstoupit před jakousi komisi, něco jí povyprávět. Odcházeje od této zkoušky by se mohl těšit z nového platového dekretu. Jako komické mi připadla představa oné komise složené z hysterických dam školní inspekce, které výuku sledují tak, že v inspekční zprávě kritizujíce výroční zprávu školy zaznamenají: „Část bodu 2 měla být zařazena jako bod 3a.“ Tyto dámy dávno zapomněly, jak výuka probíhá. Ještě horší však je představa, že komisař pro stanovení kariérního postupu učitele bude státní školský správce, politický figurant, který na daném typu školy vůbec neučil a jako dějepravec svým studiem trénovaný k nedodržování struktury pojmů bude třeba rozhodovat o platu matematika.

Kdysi dávno jsem se zúčastnil diskuse na téma, v jakém rozmezí by měly platy učitelů být stanovovány. Jeden diskutující za pohoršení ostatních stanovil rozpětí mezi minimální mzdou a platem poslance. Když se po mnoha létech nad touto myšlenkou pozastavím, musím konstatovat, že by realitu mohla dobře odrazit. Zvláště, když ji umocním výše uvedeným citátem a doplním: Paní profesorka – češtinářka - opakovaně ignoruje a neopraví hrubé gramatické chyby v maturitní písemné práci. Zjistí se, že sama českou gramatiku neovládá. Nebo: učitelka chemie nezná názvy chemikálií v kabinetě, proto nekoná ve výuce žádných pokusů. Nebo: líný tělocvikář v tělocvičně hodí dětem balón, ať se děti zabaví, a sám ulehne na žíněnku a vyspává včerejší opici. Opakovaně, až si toho všimne školský samosprávce a pozve jej do své úřednické party! Organizuje krajské školství, či spíše školství škodí.

2 komentáře:

tyrjir řekl(a)...

https://neovlivni.cz/databaze-lzi-robert-plaga-a-platy-ucitelu/

E.Kocourek řekl(a)...

Platy učitelů diferencovat, to ano, a dlouhý seznam, kdo o platech učitelů NEMÁ rozhodovat? ////

Článek by byl vynikající materiál pro rozbor "co tím chtěl básník říci?" ////

Okomentovat