25.6.19

Radka Hrdinová: Proč si čeští učitelé málo věří

Zvládat kázeň? V tom asi moc dobří nejsme, míní čeští učitelé. Děti jinde ale zlobí víc.

Čeští učitelé si mnohem více věří v tom, že dokážou své žáky motivovat ke školní práci, ukázal průzkum. Dobrá zpráva je to jen z poloviny. „Ve srovnání s učiteli jiných zemí jsou si v této důležité dovednosti sami sebou jistí stále málo. V tomto ohledu jsme pořád na chvostu,“ dodává ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Výzkumníci směřovali otázky na chování dětí dvěma směry. Na jedné straně chtěli vědět, kolik času musí učitel během hodiny investovat do toho, aby děti ukáznil. Když porovnali výsledky, ukázalo se, že české děti jsou v zásadě hodné – učitel na to, aby je ukáznil, vyplýtvá necelou desetinu vyučovací hodiny. Průměr v zemích Evropské unie je přitom o polovinu vyšší. V Česku tak učitelé musí podstatně méně třídu napomínat, aby se utišila, nebo klidnit konkrétní žáky. Přesto se cítí o něco málo jistí v tom, že dokážou zvládnout vyrušování nebo uklidnit hlučného žáka.

Co jim podle jejich vlastního názoru jde nejhůře ze všeho, to je schopnost vysvětlit dětem, jaké chování od nich očekávají. V této specifické učitelské disciplíně hodnotí své schopnosti pozitivně na 73 procent učitelů ve srovnání s 93 procenty evropského průměru.

Jedním z důvodů je podle Zatloukala i to, že většinu českých učitelů práci se třídou nikdo moc neučil. Jestli jsou si jako profesionálové v něčem jistí, nebo dokonce jistější než jejich evropští kolegové, je zvládnutí oboru, který vyučují.

Jen třetina se jich během svého učitelského vzdělávání setkala s tématem, které je dnes velmi aktuální – totiž jak vyučovat ve třídě, kde vedle sebe sedí různě nadané děti.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...


Podle výzkumníků jed asi nejlepší metodou rákoska - ta když leží na stole a děti věří, že ji učitel použije, važaduje téměř nulový čas k ukázňování.

Proč si učitelé málo věří? No představte si takového učitele, který si věří. No a pak přijde inspektor, který v životě neučil nebo si na učení nepamatuje, protože musí dodržovat foršrift od politického představeného a ten i fungující výuku sepsuje. Protože je frontální a nepoužívá moderní metody.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč si čeští učitelé málo věří

Lidé obecně si málo věří, pokud si hodně neříkají pravdu.
Pytlici mají trošku problém s tím, jedná-li se o přímou, a nebo nepřímou úměru.
Něco jako:
Má-li člověk málo moci je málo mocný. A čím méně moci má, tím je více málo mocný.

Lenka D. řekl(a)...

Toto je vymysl. Nemuze se hodnotit prace ucitele ucitele jako kvalitni, podle toho, jak si veri. Ti nejvic sebevedomi na sobe nenajdou ani chybku a uci trebas hrozne.naopak sebekriticti ucitele ucitele pracuji na svem rozvoji a vidi sve nedostatky i prednosti. Klidne to muze byt i tak ze na zapade jsou sebevedomejsi ucitele nez vnou v mnohem sebekritictejsim cesku. O kvalite vyuky to.mnoho nevypovida.

Okomentovat