6.6.19

Piráti odmítají experimentování s povinnou maturitou z matematiky, odnesou to desetitisíce studentů, varují

Piráti dnes na tiskové konferenci představili návrh novely školského zákona a nové podoby maturitní zkoušky. Volají po zachování volby mezi matematikou a cizím jazykem ve společné části maturity. Cílem předkládaného návrhu je rovněž přiznání adekvátní kvalifikace žákům, kteří neuspěli u maturity, přestože úspěšně zakončili poslední ročník studovaného oboru. Podle zahraničních zkušeností Piráti navrhují bodové testy a přizpůsobení obsahu rámcovým vzdělávacím programům.


V současnosti si studenti ve společné části maturity mohou vybírat mezi cizím jazykem a matematikou. Od roku 2022 by měla být zkouška z matematiky a cizího jazyka povinná pro naprostou většinu maturitních oborů. Výsledky žáků v testech z matematiky jsou dlouhodobě alarmující, přestože si žáci volí tento předmět dobrovolně. Se zavedením povinné zkoušky z matematiky tak lze očekávat dramatické zvýšení podílu neúspěšných maturantů, jak varuje autor navržené úpravy poslanec Lukáš Bartoň: „Námi předložený návrh minimalizuje rizika vyplývající z dosavadních výsledků žáků a plánovaného zavádění povinné maturity z matematiky. Na jaře 2018 maturovalo z matematiky ve společné části maturitní zkoušky 14 763 žáků – z nich neuspělo 3 296 žáků, tedy cca 22 procent. Představme si, jak budou výsledky vypadat v momentě, kdy bude povinně zkoušku z matematiky konat cca 60 tisíc žáků. Naší prioritou je zvyšování kvality výuky i rozvíjení matematické gramotnosti. Současná podoba maturity je však zcela nevyhovující, protože zadání ve společné části zkoušky dostatečně nezohledňuje obsah a cíle vzdělávání a to, co se žáci reálně učí.“

Problém s výukou matematiky spatřují Piráti již na úrovni základních škol, jak uvedl poslanec Mikuláš Ferjenčík: „Návrh na zachování svobody volby mezi matematikou a cizím jazykem je pro nás zásadní. V případě náběhu povinné maturity od roku 2022 by vedlo k enormnímu nárůstu žáků, kteří by skončili pouze se základním vzděláním. Problémy ve výuce matematiky spatřujeme především na druhém stupni základních škol. Je třeba zároveň oddělit základní matematické dovednosti, které má mít každý maturant, od maturity z matematiky, která je přípravou na vysokou školu.“

Nepříznivé výsledky u maturitní zkoušky mají rovněž dopad v podobě předčasných odchodů ze vzdělávání. Problémem trpí především strukturálně postižené kraje jako Ústecký nebo Karlovarský. V roce 2017 představoval podíl předčasných odchodů v regionu Severozápad 15,6 procenta.

„Žáci, kteří úspěšně zakončí poslední ročník studovaného oboru, ale neuspějí u maturitní zkoušky, disponují z pohledu zákona pouze základním vzděláním. Dotyční přitom během středoškolského studia získali potřebné odborné znalosti, dovednosti a splňují tak kvalifikační předpoklady pro výkon zvolené profese. Neúspěch u jedné zkoušky je tak do značné míry na trhu práce diskvalifikuje. Cílem předkládaného návrhu je přiznání střední úrovně vzdělání (bez maturity a bez výučního listu), jako je tomu v případě jedno a dvouletých vzdělávacích programů. Takto přiznaná úroveň vzdělání přitom nebude umožňovat vstup na vysoké a vyšší odborné školy. Česká republika si nemůže dovolit náklad 13 milionů korun, což je dle Agentury pro sociální začleňování průměrná zátěž veřejných rozpočtů na každého člověka, který nedokončí vzdělání,“ varovala poslankyně Olga Richterová.

„Společná část maturity z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se skládá ze tří částí. Písemná a ústní část by se podle našeho přesvědčení měly vrátit do profilové části maturity. Předmětem společné části maturity tak budou jen didaktické testy, které nejsou náročné na zhodnocení. Naším záměrem je posílení zpětné vazby vůči žákovi i vrácení důvěry školám. Kvalitu a objektivitu hodnocení už dnes zajišťuje to, že předseda maturitní komise je jmenovaný krajem a působí v jiné škole,“ informoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Poslankyně Olga Richterová má rakouskou maturitu, Mikuláš Ferjenčík studoval ve Velké Británii a Ivan Bartoš i já ve Spojených státech. Proto máme bohaté zkušenosti ze zahraničí. Zásadní je, aby testy lépe vystihly to, co má každý středoškolák opravdu umět, aby byla rozšířena jejich profilová část a aby studenti byli ohodnoceni na bodové škále, nikoliv jen známkami. Vysoké školy by si měly autonomně nastavit vlastní úroveň vstupních kritérií pro studium. Do konce roku chceme vyjednat s dalšími stranami novou podobu maturity,“ dodal Jakub Michálek.

Návrh Pirátů je záchrannou brzdou řešící aktuální hrozbu ve školství. Do konce roku chtějí dát Piráti dohromady platformu a společně s dalšími stranami jednat o nové podobě státního testování. Kromě Pirátů jsou pod předloženým návrhem podepsáni také členové školského výboru z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. K části návrhu vyjádřili podporu zástupci ČSSD. Zástupci KSČM o návrhu ještě diskutují a inklinují k jeho podpoře.

27 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Návrh pirátů je dalším balvanem do mozaiky naprosté nekompetence a nepochopení podstaty problémů středoškolského studia. Vyvracet některá směšná tvrzení nemá smyslu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou z toho Pirátského držení se při zdi nezanedbatelně zklamáni. Doopravdy čekali, že tato vzdělávací moderna navrhne a prosadí především zrušení pedagogických dozorů, veškeré klasifikace žáků a především pak zrušení školní docházky a to na všech stupních škol. Pytlici jsou ale přesvědčení, že to Piráti nemají z vlastní hlavy. Navedli je Kartous z Chalušem při koketování s těmi pěti procenty pro vzdělání, nebo jak se ta avangarda jmenovala.
Ale jinak jsou Piráti veselí až rozverní lidé. Zejména ti, kteří jsou zkompetentněni všude jinde, jen ne doma. O tom pytlici leccos vědí. Sami jsou Piráti vzdělávaní v cizině. Bývalém Sovětském Svazu, totiž.

mirek vaněk řekl(a)...

Piráti jsou velkým zklamáním. Zvlášť když objevují problém v době, kdy už všichni problém dávno řeší. No a ty argumenty jsou poněkud naivní. Protože se na školách neučí co by se mělo, tak raději změníme zkoušku.
Místo toho, aby nutili nefačenky něco dělat, raději přizpůsobíme kritéria. Smutné. Zvlášť u počítačově gramotných jedinců, u terých se dá předpokládat jistá matematická gramotnost a globální nadhled.

Valíková řekl(a)...

Za češtinu souhlas. Snad to parlament do předčasných voleb stihne.

Jiri Janecek řekl(a)...

No nevim, jako experimentovani mi spis prijde snaha to ted rozkopavat, kdyz s tim desetitisice deti pocitaji…

Je tento populismus nejak kvalitativne jiny od dvou stovek duchodcum nad inflaci?

---

"Pytlici jsou ale přesvědčení, že to Piráti nemají z vlastní hlavy. Navedli je Kartous z Chalušem při koketování s těmi pěti procenty pro vzdělání, nebo jak se ta avangarda jmenovala."

To ma byt omluva? Nechat si poradit Kartousem je v mych ocich mnohem vetsi vina nez vymyslet sam kravinu desetileti…

Ygrain řekl(a)...

"Kvalitu a objektivitu hodnocení už dnes zajišťuje to, že předseda maturitní komise je jmenovaný krajem a působí v jiné škole"

Nemohu než se smíchy popadat za břicho.

Nicméně, povinná maturita z matematiky skutečně bude průšvih kolosálního kalibru. Pročež opět oprašuji myšlenku připouštěcího testu, který by obsahoval základní početní úkony, pravopis a komunikaci v cizím jazyce, a státní maturitu povinnou ze dvou předmětů dle volby studenta.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková, pokud Vám nevadí, jakým způsobem ministr rozhoduje, a to, že v důvodové zprávě uvádí nesmysly a ve svých mediálních vystoupeních lže, považuji všechna vaše dřívější kritická vyjádření na dresu prosazování maturity za pokrytecká.

Josef Soukal řekl(a)...

Ygrain,

z nynějšího testu z češtiny lze vypustit literární historii a několik málo pojmů z literární teorie, jinak obsahuje to, co test z hlediska obsahu předmětu odrážet má nebo může.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nechat si poradit Kartousem...
To ma byt omluva?


Ne! To je obžaloba trdloidů ze všech obžalob ta úplně nejvíc nejobžalovávatelnější.
Jestli to takhle půjde dál, budou pytlici vyloučení pro pohrdání blahodárnými idejemi.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale Piráti mají rozumný nápad: uznat dokončené střední vzdělání i bez vykonané maturity. Je zcela nesmyslné, aby absolvent čtyřletého studia se kvůli maturitě propadl zpět na základní vzdělání. Podmínkou by ovšem mělo být úspěšné složení zkoušek odborných.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

státní maturitu povinnou ze dvou předmětů dle volby studenta.

To by mohl být rozumný kompromis za předpokladu nabídky všech předmětů.

Valíková řekl(a)...

Pane Soukale, osm let říkáme, ať si stát ponechá testy, zaměřené na praktický jazyk, a sloh i ústní vrátí školám. Pokud ke stejnému závěru docházejí volení zástupci občanů, nebudeme je proto urážet. A ministr Plaga alespoň ví, jak maturita z ČJL vypadá, což se o ministryni Valachové, která obnovila centrální opravování a pomohla unifikovat ústní, rozhodně říct nedalo. Znovu Vás žádám, abyste diskutoval věcně a používal argumenty, nikoli urážky a dehonestující výrazy. Nejsem pokrytec, píšu, co si myslím. Děkuji.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

jinak obsahuje to, co test z hlediska obsahu předmětu odrážet má

A to víme jak? Jak je možné, že odrážet "má" pro všechny to stejné? A neříkejte, že je to vstupenka na VŠ. Ty také nejsou stejné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

zaměřené na praktický jazyk

To by bylo co?

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková,

evidentně nejste ochotna přiznat si pravý stav věcí a naopak napadáte toho, kdo ho popsal. Tady nejde o věcný názor, o tom jsem schopen diskutovat s kýmkoli kdykoli, ale o etiku. Takže ani náhodou by mne nenapadlo Vás kritizovat za to, že se vyjadřujete v souladu se svým přesvědčením; pokrytectví je ovšem mlčet ke lži a sprostotě ve chvíli, kdy je to pro mne výhodné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

uznat dokončené střední vzdělání i bez vykonané maturity

A to jako uznat nějak spediálně? Pytlici vycházejí ze skutečnosti, že absolvování střední školy komplet dokládá přinejmenším závěrečné vysvědčení ze čtvrtého ročníku. Pytlici ten návrh nečetli, protože letkary z eduinského kotlíku je až tak moc neberou. Ale jak by to uznání vypadalo v případě nedostatečných v prvním pololetí? V mezním případě by se zřejmě mohly uznat dva roky druhopololetního studia.

rozumný kompromis za předpokladu nabídky všech předmětů

Pokud se tím myslí společná část, protože v profilové části to tak nějak funguje, pak se pytlici cítí být povinni připodotknout, že doposud nebyla naplněna ani představa výběru společensko vědního základu, přírodovědního základu a informačních a komunikačních technologií.
Pytlikům pořád ještě nikdo nevysvětlil, proč se musí nutně povinně maturovat z českého jazyka, když je zjevné, že na některých školách se ty slohy moc nepěstují. Proč si nemohou středoškoláci vybrat mezi češtinou a výtvarnou výchovou? Výrazně by se tím zvýšila maturitní úspěšnost a Finové by pobledli závistí. Finští trdloidní odborníci na vzdělání by se všade oháněli českým vzorem.

Josef Soukal řekl(a)...

Zdeňku,

psal jsem o obsahu předmětu. Ten je stejný bez ohledu na to, kdo ho studuje.

Valíková řekl(a)...

Pane Sotoláři, přece oba víme, co je praxe a co teorie. Rozebírám testy Cermatu řadu let. A řvu, kdykoli je tam teorie nadmíru. Můžete si je také projet, pochopíte.

Valíková řekl(a)...

Pane Soukale, nevím, k jake lži a sprostotě bych měla mlčet. A opětovně žádám - přestaňte s osobním napadáním. Děkuji.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"A ministr Plaga alespoň ví, jak maturita z ČJL vypadá, což se o ministryni Valachové, která obnovila centrální opravování a pomohla unifikovat ústní, rozhodně říct nedalo." Na základě čeho, paní kolegyně, můžete toto prohlásit? A není dané tvrzení vůči KV urážlivé (když už se ohrazujete vůči urážkám a dehonestujícím výrazům v diskusi)?

Připomínám ještě dva velké problémy, zmíněné v připomínkách ASČ:

Návrh přinese zhoršení postavení žáků, zejména v případě nesouhlasu s hodnocením - je velmi pravděpodobné, že o odvoláních proti výsledku PP budou rozhodovat úředníci příslušného KÚ (určitě zdatní bohemisté). Je vysoce pravděpodobné, že počet odvolání proti současnosti klesne, protože málokterý student se otevřeně postaví proti vyučujícímu, který jej bude zkoušet u ÚZ, ale i tak - zmizí-li jednotná metodická opora a profesionálové, kteří hodnotí, bude náprava případného lapsu velmi obtížná a možná bude úspěšné každé odvolání.
Návrh zákona se vůbec nezabývá důsledky změn pro žáky s PUP - dnes mají jasně dané úlevy a doporučení, navázaná ovšem na jednotnou metodiku. Jejich postavení se tedy velmi pravděpodobně zhorší.

To Vám nevadí?

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková,

nikdy jsem Vás nekritizoval bezdůvodně a o napadání vůbec nevím. Abych Vás parafrázoval - píšu jen to, co si myslím a co mám podloženo argumenty.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

psal jsem o obsahu předmětu. Ten je stejný bez ohledu na to, kdo ho studuje.

Takže - abychom si rozuměli - obsah češtiny na gymplu, průmce a učebním oboru s maturitou je úplně stejný?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

oba víme, co je praxe a co teorie

Tak třeba z posledního didakťáku: počet vět v souvětí je a) teorie nebo b) praxe?

Valíková řekl(a)...

Počet vět je třeba znát, že. Jak se která věta má k té druhé - také. Ale hledání polopřímých řečí, epizeuxí, přísudků jmenných se sponou v nespisovném překladu...a tak.

Valíková řekl(a)...

Pane Stanzele, nezaložila jsem si odkaz - v nějakém pořadu se paní ministryně ptali na systém maturity z ČJL, byla dost nepoznamenaná. Myslím, že plnila zakázky. A nebylo to jednou, kdy mlela z vody. Napáchala mnoho škod.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když už tedy češtináři zaneřádí kdejakou diskusi, mohli by si alespoň považovat, že tu svoji esejovou maturitu mají jistou. I když pytlici pořád nevědí proč vlastně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

uznat dokončené střední vzdělání i bez vykonané maturity

Pytlici úplně zapomněli připomenout, jak moc se jim líbil původní nápad,
že by si mohl maturitu dle svého výběru zaskládat i ten, který nikdy do žádně střední školy nechodil!

Okomentovat