16.6.19

Peter Chvojka: Tradiční česká škola jako BDSM praktika aneb Jak vypadá všední den deváťačky ve spárech českého „kulturního dědictví“?

Sotva jsem ráno otevřela oči a uvědomila si, co mě čeká, sevřel se mi žaludek. Písemka z matiky. Učitelka chodí uličkou mezi lavicemi, poslouchám, jak jí podpatky klapou o podlahu. Je v tom něco magického. Jako časomíra, která odpočítává moment, kdy se provalí, že neumím, co umět ve svém věku podle tabulek mám, nebo dokonce co mám chtít umět. Kouknu z okna a za sklem vidím jaro. Pak kouknu na Ivetu, jak počítá a počítá. Marně. Ze čtvrtletky bude mít stoprocentně kuli. Jako vždy. Ale nechají ji projít na učňák. Tichá dohoda. Jediný společný cíl… Věděli jste, že jen 0,6 procent českých škol naučí děti matiku tak, aby ani jedno nepropadlo? Že druhostupňoví žáci poberou dvě až pět procent probrané látky? Jsem hvězda, tipla bych se na šest procent.


Z povídky na a2larm.cz vybíráme:

Druhá hodina. Fyzikářka se chystá zkoušet. Projíždí zrakem naše jména a pomalu říká: „Žákovskou knížku… si vezme… a k tabuli s ní­… předstoupí…“ Ticho ve třídě by se dalo krájet. Chtělo by to nějaký měřič naší tepové frekvence. Možná by se rozlétl. „… a k tabuli s ní… předstoupí…“ Umí si to užívat, pěkně nás šponovat, vždycky je to psycho. „Vosmík!“ Všichni kromě Vosmíka hluboce vydechnou, až to ve třídě zašumí. Střelba fyzikářky do houfu holubů je už všeobecně známý rituál. Všichni víme, že každou hodinu jednoho holuba s požitkem trefí, ale příště zase přiletíme a čekáme na kulku. Vzrušující hra.

Dějepis. Vypadá to na klidnou hodinu, chyba lávky. Zbývá pět minut a učitelka zvolá: „A nyní si každý vezme kus papíru a napíšeme si přepadovou písemku.“ Vždy mě dostane! Učím se a nic, neučím se a přepadovka! Jsou to profíci. Kriminalista prý také pozná, že mu drban (jak jim říkají) lže už po první větě.

Přírodopis. Učitelka na nás pískala píšťalkou. Pak jí to ředitel zatrhl a přišla s dřevěným pravítkem. Když švihne do stolu, zalehne nám v uších. Měl jí nechat píšťalku. Opět rušno, rána do stolu: „Ticho! Nebo vám napařím takovou písemku…“ A propadlík Pěnička dodá: „… až se z toho posereme!“ Učitelka vypoulila oči: „Kdo to řekl?“ Konečně ticho. „Kdo to byl?“ Jsme deváťáci. Máme to za pár, nikdo nepromluví, radši píšeme písemku.


9 komentářů:

krtek řekl(a)...

A přitom to byl takový zdařilý had. Ten pán je fakt psychicky nemocný. Neučil on na vysoké škole?

P. Vršecký řekl(a)...

Když má pán zásadní námitky proti "českému kulturnímu dědictví" (fakt netuším, jak jmenované souvisí s popsaným školním zážitkem), nic a nikdo mu přece nebrání v návratu na rodné Slovensko. O takového odborníka se tam určitě univerzity poperou. A základní školy tam určitě vypadají úplně, ale úplně jinak. Až tam Meda nakreslí hov..., eh pardon, hada, dostane jedničku s hvězdičkou.

Petr řekl(a)...

Ty vaše nenávistný agitky by se docela dobře vyjímaly třeba na parlamentních listech, nezvažujete migraci svého ostrovtipu tam? Sem přece jen ještě občas někdo napíše něco k věci.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nevadí mi, kdyby popsal pan Chvojka nějaký zcela konkrétní případ. Bohužel, vypadá to, že jejich dcera chodí do nějaké hloupým scénáristou sepsané školy. Tomu prostě nevěřím, že by na jedné škole působilo tolik podobných kantorů. Dobrá.
Pak jsem četla dál a snažila se gůglit jako ta dívenka. Heslo polepšovna jsem zadala. Nevyjelo mi nic z toho, co tam popisuje. Vyjelo mi pár článků o tom, jak lidé z diagnosťáků píší o tom, že jejich klienti jsou často oběti svých zákonných zástupců a že by bylo dobré spíš než ty děti zavřít rodiče. A pak jsem taky narazila na toto:
https://www.dama.cz/clanek/petra-44-prestala-jsem-zvladat-syna-pomohla-polepsovna
Dřív, než tatík začne zase sepisovat své povídky, možná by se mohl zamyslet nad tím, že svět není černobílý podle jeho úhlu pohledu. No jo, ale to by zase ty jeho příspěvky nebyly tak "čtivé".

Vít Tomis řekl(a)...

Nechte pana Chvojku psát. Každý má právo udělat ze sebe hňupa. Nechte pana Chvojku i učit. Jeho žáci budou pro současný život skvěle připraveni. A až se svět vrátí k normálu, snad se o ně někdo postará.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A především nechte chvojky počínat, zaopatřovat a před zvůlí těch tradičních škol ochraňovat svoje děti. Pytlici chvojkům rozumí. Sami si takovým martyriem prošli. Patnáct a půl roku bezmezného utrpení jako žák či student českých škol a nějakých dvaatřicet let jako učitel odborných i všeobecně vzdělávacích předmětů. Dva a půl roku studijního pobytu v Rusku a čtyři roky služby v totalitní armádě je pro tomu pohoda, po-ho-děn-ka!

Ygrain řekl(a)...

Povídka opravdu pobavila :D Jaká to hrůza, šikana a běs, očekávat, že žáci se budou na hodiny připravovat, a tedy se nebudou muset stresovat nějakým zkoušením, o kterém vědí, že každou hodinu nastane.

Zkoušení z nové látky pravidelně hlásím tak týden dopředu, a mnozí se stejně nechytají. Dobrovolníci obvykle nejsou. Ani když jde o dávno předem zadané referáty, kdy několik dobrovolníků může spasit zbytek třídy, který zapomněl.

P. Vršecký řekl(a)...

Ty vaše nenávistný agitky by se docela dobře vyjímaly třeba na parlamentních listech, nezvažujete migraci svého ostrovtipu tam? Sem přece jen ještě občas někdo napíše něco k věci.


Tedy Peťane,tomu se říká střelit se do vlastní nohy. Někdo, kdo mě tady ne až tak dávno posílal do prdele a sprostě nadával, píše něco o nenávistných agitkách a dožaduje se komentáře k věci. Nulová sebereflexe, typický neomarxista. Z Parlamentních listů, kde dostanou prostor všechny názory, by měl mít každý opravdový demokrat radost. Ale chápu, že ten (pseudo)liberální z nich dostává naopak kopřivku, to zas jo:-) Hele nechcete nám raději vysvětlit, jak je možné, že podle svých vlastních příspěvků jste už ve starobním důchodu a současně jste chodil na základku v sedmdesátkách?:-) To je pro ten váš ostrovtip docela pěkná výzva, ne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

tomu se říká střelit se do vlastní nohy

Pytlici se v tom nějak neorientují.
Původně si mysleli, že doporučení stran migrace ostrovtipu směrují petrové na autory povídky, která je mimochodem na vysokoškolské pedagogy ostrovtipná až překvapivě.

Okomentovat