28.6.19

Ondřej Hausenblas: Školské vzdělávání zaostává kvůli politikům, aby náhodou neměli vzdělaný národ

V letošním školním roce se učitelům po dlouhé době citelně zvýšily platy. Vláda slibuje, že porostou i nadále. Odrazilo se to nějak na výkonu učitelů? Mají teď větší chuť do práce? A jak je možné vysvětlit, že zatímco v obávané matematice se maturanti letos zlepšili, s češtinou měli naopak více problémů? Hostem Jana Bumby byl v pořadu Českého rozhlasu Interview Plus je odborník na vzdělávání a češtinář Ondřej Hausenblas.
Z doprovodného článku Jana Bumby a Věry Luptákové na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Každé dítě musí mít od pedagoga pomoc, aby šlo dál nějakým svým směrem. Podle Hausenblase jde o to víc přemýšlet, být citlivější, spolupracovat s ostatními, nehádat se s dalšími, neodstrkovat je, nešlapat jen svou kariéru nebo taky nebýt jednou jen otrokem jiných a ovcí.

Mezi školskými odborníky najdete mnohé, které mají pouze své, úzké vidění světa.

„Věří třeba na to, že testem zjistíte, jestli jste vzdělaný, nebo ne. A často se i veřejnost domnívá, že jim výsledky testů něco prozradí. Ale písemné testy s výběrem odpovědí, nedej bože s výběrem jediné správné, což je absurdita, vykousnou ze vzdělanosti jedince pouze něco, co je ale nepodstatné, ale co se dá změřit a nastrkat do počítače. Opravdové vzdělání, rozumění souvislostem nebo budování si osobního vztahu k oboru, k vědění, nejsou žádné testy schopny změřit,“ domnívá se pedagog.


19 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Ano, mezi školskými odborníky najdete mnohé, které mají pouze své, úzké vidění světa.
(kdybych to nekopypejstoval, tak dám asi jinak čárky, ale já nejsem redaktor veřejnoprávního rádia...)
Jinak ta myšlenka v titulku je fakt maso...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Hausenblasi,

už je na to asi pozdě, abyste si šel na čtyři roky zaučit. Myslím se vším všudy - jako normální řadový člen pedagogického sboru: včetně třídnictví, všemožných dalších administrativních povinností a pro mě za mě třeba i dozoru na chmelové brigádě blahé paměti (varianta: včetně aktivní účasti na Duke of Edinburgh).

Jak vám může svědomí dovolit, abyste se veřejně vyjadřoval k učení na základních a středních školách, když jste na nich sám v životě neučil?

Vladimír Stanzel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Vladimír Stanzel řekl(a)...

„To vidíte u maturit. Hodnocení slohu je fraška, komedie.“
- kolik tisíc slohových prací pan Hausenblas v životě opravil? Kolik z toho bylo maturitních? Oč tedy může opřít tento svůj výrok? Vytvořil sám nějaký systém hodnocení slohových prací? Napsal metodiku výuky češtiny a slohové a komunikační výchovy? Napsal byť jen jedinou učebnici, nemluvě o ucelené učebnicové řadě? NENAPSAL.
Na stránkách PedF UK je k nalezení jeho publikační činnost sestávající z článků, není tam ani jedna monografie. Nezpochybnitelným plusem jeho působení je propagace a rozvoj metod RWCT, ale jeho soud v oblasti stylistiky je mylný a naprosto irelevantní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mezi školskými odborníky najdete mnohé

Na školské odborničení je nějaké specializační studium, a nebo alespoň několikatýdenní kurz? Při které škole nebo instituci? A nějaký certifikát, či co?

Ygrain řekl(a)...

Školství skutečně na politiky doplácí, nicméně ne kvůli nějaké konspiraci - čistě kvůli nekompetenci a nezájmu.

Josef Soukal řekl(a)...

Trefné komentáře ode všech.

Jiří Lukáš řekl(a)...

J. Kostečka: „Jak vám může svědomí dovolit, abyste se veřejně vyjadřoval k učení na základních a středních školách, když jste na nich sám v životě neučil?“

To je jednoduché a v diskuzích se to řešilo už vícekrát: Pan Hausenblas velmi dobře artikuluje zkušenosti a názory určité části (domnívám se, že ne malé) těch, kteří na těch základních a středních školách učí.

Řekl bych, pane Kostečko, že opakovaně projevovanou neschopností pochopit tuto jednoduchou věc téměř dokonale ztělesňujete něco, co by se dalo nazvat hloupostí vzdělanců. Asi by bylo vhodné, abyste (i s těmi Vašimi dvěma přicmrndavači) v této věci – Vašimi slovy – raději držel hubu.

Josef Soukal řekl(a)...

Jak naznačily i některé komentáře zde, pan Hausenblas především velmi dobře artikuluje některé nesmysly. Jednak proto, že toho prostě málo zná, jednak kvůli své zaujatosti vůči těm, kteří toho znají a dokázali daleko více. Nedokáže-li přesto mlčet, měli by mlčení v jeho vlastním zájmu zachovávat alespoň jeho příznivci. Ledaže by se k hloupostem z neznalosti sami hrdě hlásili.

Nicka Pytlik řekl(a)...

velmi dobře artikuluje zkušenosti a názory určité části

Tedy 'vytváří hlásky pohyby mluvidel', 'člení na části' či 'kloubně spojuje kosti'. Není to báječné? Člení na části názory určité části... Takový ovčáček zdejší zkompetentněnosti. Nebo spíš analytický výzkumník eduinského střihu.
To by pytliky zajímalo, kterého učitele žáci zaostávají skrzevá nějakého politika. Ledaže rodič žáka je politikem a doma si hýčká trdlo k obrazu svému. S tím mají pytlici nemálo zkušeností. Ale jinak jim politici do hodin nelezou.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Lukáši,

pokud je O. Hausenblas dostatečně erudovaný v didaktice a nebojí se polemiky, snad mohl odpovědět přímo mně.

Co nechápete zase vy (ač je to u praktika k nevíře), je fakt, že přímá pedagogická zkušenost je nepřenosná. Ano, již 20 let kritizuji veřejně O. Hausenblase z jednoho prostého důvodu: protože opakovaně artikuluje nesmysly, které by neartikuloval, kdyby si před ty žáky skutečně aspoň na osm let stoupl. Moji důvěru rozhodně nevzbuzuje "didaktik", který nikdy neučil. To je něco podobného, jako kdyby vystudovaný lékař bez sebemenší chirurgické praxe chtěl hovořit do řemesla praktikovi s tisíci úspěšnými zákroky. Nebo jako kdyby chtěl o lékařské etice přednášet filozof-nelékař: přednese obecné žvásty o pozitivní motivaci pacienta lékařem a blabla, ale o tom, jak sdělit pacientovi, že umírá na neléčitelnou chorobu, ví filozof velké nic, protože takový rozhovor nikdy neabsolvoval, a už vůbec netuší, co se v pacientových orgánech právě děje.

V plné nahotě se odtrženost Hausenblasových představ od praxe projevila při přípravě nové maturity, kdy vypracoval pojetí, které bylo zcela nepoužitelné, a drtivá většina respondentů ankety ho taky odmítla. Neměl ani potuchy, o čem píše.

A tu hubu držet nebudu, takovou radost vám neudělám. Na rozdíl od těch, kteří do školství kecají, aniž v něm kdy působili, já v něm mám něco za sebou, a nejen v tom českém. Je ovšem smutné, že nejdete do přímé a opravdu veřejné polemiky jako praktik vy, nýbrž se schováváte za člověka, který mluví do oboru, jejž nikdy reálně nevykonával. Asi věděl proč.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Kostečko, Vy se opravdu domníváte, že to, co jste napsal ve svém posledním příspěvku, je smysluplná reakce na naprosto jednoduché sdělení „Pan Hausenblas velmi dobře artikuluje zkušenosti a názory určité části (domnívám se, že ne malé) těch, kteří na těch základních a středních školách učí“?

Podle toho, co a jak píšete, se zdá, že jste zaslepen svou samolibostí. Nezbývá tedy než zopakovat: Asi by bylo vhodné, abyste (i s těmi Vašimi dvěma přicmrndavači) v této věci – Vašimi slovy – raději držel hubu.


K mé osobě: Angažuju se tak, jak mi síly a schopnosti dovolují. Takže spíš málo. A jsem rád, když někdo schopnější a vzdělanější, třeba O. Hausenblas, ve veřejném prostoru artikuluje leccos z toho, co si taky myslím. Je ovšem smutné, že třeba Vy a ti Vaši dva hoši z ASČ polemizujete s názory, které pan Hausenblas vyslovuje, tak, jak to předvádíte třeba i v této diskuzi.

No nic, je začátek prázdnin, nemá smysl rozvíjet to dál.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Pane" Lukáši,

ano, jakákoliv věcná polemika s vámi smysl nemá, dáváte to najevo dostatečně jasně, způsobem pro vás typickým. Nebudu vám oplácet stejnou mincí, nemám to zapotřebí. Můžu vám jen poradit (jak už jsem myslím i jednou udělal), abyste také začal dělat něco užitečného pro ostatní bohemisty i laiky, jak činí Jiří Kostečka např. v Jazykové poradně ASČ. Třeba vymyslete funkční kritéria pro hodnocení slohových prací - jiná a lepší, než jsou ta z CZVV. Sdílejte své metodické materiály a videa z výuky - uvidíte, že vás to pozitivně naplní a ostatní (včetně jednoho přicmrndavače) vám budou vděční za ukázání cesty.

Mimochodem uvědomujete si, že jste svým "naprosto jednoduchým sdělením" z Ondřeje Hausenblase udělal pouhou "talking head"?

Nicka Pytlik řekl(a)...

z Ondřeje Hausenblase udělal pouhou "talking head"

Tak třeba pro pytliky by to byl vrchol jejich profesní kariéry.
Co platno, když u lidu Čeroki jsou pytlici široko daleko známi pod jménem
'Dunící hlava náhle nadohled'.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Víte, pane Lukáši,

ten vzdělanější O. Hausenblas nedokázal ani za třicet let potulování po několika katedrách vysokých škol absolvovat doktorandské studium, tj. složit státní zkoušky, napsat skutečně vědeckou didaktickou práci a pak ji obhájit. To není dehonestace, to je fakt.

A jinak: jste politováníhodný hulvát, když nazvete přicmrndávači češtináře, kteří toho v našem oboru dosáhli víc, než se vám jen může zdát. Až například napíšete takové opus magnum, jaké do našeho oboru vnesl "obyčejný středoškolský kantor" Josef Soukal svými dvěma čtyřdílnými středoškolskými řadami učebnic literatury - mimochodem tak kvalitními, že je patrně proti své vůli uznává i paní Valíková - tak něco někomu vykládejte. Nebo se příležitostně podívejte, co dělá pro kultivování našeho literárního prostoru V. Stanzel.

A jistě: polemizujte, ale taky sem a tam něco sám přineste a ukazujte. Zatím jste jen ubohý přicmrndávač učitele, který nikdy neučil. Nevšiml jsem si, že byste byl něco napsal do nějakého recenzovaného časopisu, kam nelze přihlásit pouhé žlučovité výpady; že byste byl vydal v renomovaném nakladatelství didaktiku češtiny podle svého mustru; že byste byl svolil natočit svoji hodinu a poskytnout ji veřejnému prostoru a dát v plen kritice. To totiž vyžaduje nikoli "samolibost", nýbrž sebevědomí učitele, který ví, co učí, jak učí a proč právě tohle učí. Nabídněte svoji hodinu třeba gymnáziu v Aši, jak jsem to před x lety udělal, a předstupte před naprosto neznámé studenty, kteří čekají "co z něj vyleze" a přineste svoji kůži na trh.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Říkala žena, že má pocit, že pýcha a pohrdání je docela těžká nemoc Vaší duše. Většinou má pravdu. Tak je to na Vás, možná o tom zkuste pouvažovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Věří třeba na to, že testem zjistíte, jestli jste vzdělaný, nebo ne. A často se i veřejnost domnívá, že jim výsledky testů něco prozradí.

Ty odborníky hluboce věřící na otestovatelnou vzdělanost by pytlici tuze rádi viděli. Nevědět, že vzdělání má přesah větší, než kdekterý test, může snad jen ale hodně velký nevzdělanec.
Že dobře postavený testík pozradí nemálo o zkompetentnění žactva by se ale i průměrně vzdělaná veřejnost domnívat přinejmenším měla. Plést si ovšem vědomost se vzdělaností, to se může přihodit snad jen skutečnému odborníku na vzdělání, konzultantu či auditoru a to především v té dněšní překotně měnící se době.
To by pytliky zajímalo, kde u haunseblásů přišli na to, že smyslem testu je přeměření vzdělanosti. A to ještě vykousnutím nepodstatného. Zná někdo někoho, kdo zarputile testuje nezáživná sousta?
Možná, že by se mohl někdo obětovat a pokusit se o něco až tak nemožného, jako je vysvětlit těmto mluvčím části, pytlici doufají, že malé části učitelů, že existují poměrně širokospektrální otázky? Otázky, které poměrně jednoduchým způsobem prozradí nemálo o míře vhledu testovaného do problematiky a jeho schopnosti zpracovat dílčí poznatky. Dokonce i tvůrčím způsobem nalézt zákonitost, tedy ono vpravdě fascinující 'porozumění souvislostem'. A některé, považte, i natolik absurdní, že pro ně existuje doopravdy jen jediná správná odpověď.
V neposlední řadě by pytliky zajímalo, proč by se bývalo mělo testovat 'budování si osobního vztahu k oboru'. Co je jako komu do toho, jaký kdo má k čemu osobní vztah? Jakože nějaká posudková komise? 'Chirurg je excelentní, zachránil už hafo pacientů, ale testy odhalily, že svoji profesi vykonává jen ze zištných důvodů.'
Pytlici už začínají rozumět tomu, když jeden z jejich učitelů někoho charakterizoval slovy 'starýho vola pitomec'.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pýcha a pohrdání je docela těžká nemoc

V mnoha ohledech závažnější je zbytnělá sprostota.

Josef Soukal řekl(a)...

Přijít a zasmrdět, to je to, oč u Lukášů běží.

Okomentovat