25.6.19

Michal Rybka: Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?

V poslední době se nám šíří představy, že vzdělávání je přežilé. Lidi se naučí učit a budou umět to, co budou zrovna potřebovat – ve chvíli, kdy to budou potřebovat. Typický příklad je IT, kde školy nedokáží na aktuální požadavky reagovat tak rychle jako „samovýuka internetem“. Tento názor je dost ale idealistický a nadsazený.


Z článku na webu PCtuning.cz vybíráme:

Současné hnutí samovýuky internetem vychází z toho, že školy jsou obvykle zpožděné proti moderním technologiím, takže vlastně v IT platíte za výuku něčeho, co bylo důležité před lety a ani dnes už vlastně možná ne. Udemy anebo Skillshare vychází z toho, co každý ajťák dobře zná: Hledáte řešení problému online, hledáte někoho, kdo zná to, co vy neznáte. Je zbytečné, aby mezi vámi byla instituce, někdy se naučíte z příkladů, někdy k tomu máte testy. Jde o nepoměrně levnější variantu než klasické vzdělávání.

Pokud jste motivovaní a dobří, tak vám to může v některých případech stačit. Má to dokonce svoje výhody: Pokud budete studovat kurzy v angličtině, tak se učíte zároveň řešit problém a také se učíte jazyk. Skutečně to může mít dvojí benefit. Problém je ale v tom, že nemáte jistotu, že se učíte správně, chybí vám vazba s učitelem a nevíte, zda nemíjíte důležité fundamenty. Navíc samovýuka je vhodná jenom pro ty talentované a motivované.(...)

Ne každý je génius anebo člověk výjimečně nadaný, příkladně nadaný tak velkým nadhledem, že předem pochopí, co je důležité a co ne. S ohromeným výrazem jsem sledoval, jaká diskuse vypukla kolem toho, že se Piráti rozhodli zrušit povinnou maturitu z matematiky. Ano, Piráti – z matematiky. Piráti, proboha, Piráti!

To, co kolem toho propuklo, je hotový festival hlouposti, kde vám lidi vypráví, jak je matematika zbytečná, protože ONI nepotřebovali nikdy trigonometrické funkce. Už tato dedukce je nesprávná! Možná, že nikdy nepotřebovali cotangens – ale o tom to není: Ostatně pokud je zubař dobrý, bude z neuroanatomie potřebovat jen znalosti hlavových nervů a internu vůbec ne. Snahu ořezat zubařinu o tento základ je ale projevem šílenství, i když zdánlivě potřeba není.

Nemůžete dělat komplexní práci bez znalostí systémů. S matematikou je to podobné, existuje v mnoha formách a stupních, které jsou propojené něčím, čemu říkám „brány poznání“. Dělení nulou nemá smysl, ale vede nás k důležitému pojmu limity. Odmocňování záporných čísel nemá smysl, pokud nevytvoříme matematiku v komplexním oboru. Znalosti v matematice vedou k dalším a dalším oborům, z nichž asi každý jeden nevyužije nikdo, ale ony dohromady vytváří celou vědu – a hlavně jsou propojeny logikou.

2 komentáře:

krtek řekl(a)...

Tak to mi udělalo radost. I diskuse pod článkem. Akorát je to rozkouskované a samá reklama.

mirek vaněk řekl(a)...

Krásný článek. Ten by si měl přečíst ministr školství.

Okomentovat