27.6.19

Markéta Illová: Dopis školskému ombudsmanovi ohledně úvazku metodiků prevence (AKTUALIZOVÁNO o odpověď)

Z dopisu vybíráme: "Neuvěřitelné množství energie bylo spotřebováno. Za tu řadu let jsem viděla odcházet řadu svých kolegů metodiků, kteří byli naprosto zklamaní, vyhořelí, frustrovaní. Psala jsem řadě ministrů, apelovala na podmínky pro metodiky a hlavně (a o to žádám i Vás) žádala jako naprostou prioritu zkrácení úvazku školních metodiků prevence minimálně stejně jako mají výchovní poradci a narovnání jejich odměn."

Vážený pane doktore,

se zájmem jsem sledovala reportáž v Událostech na ČT1 o agresivitě a možných řešeních. Jsem jeden ze služebně nejstarších školních metodiků prevence, začínala jsem v roce 1996 jako tehdy ještě protidrogový koordinátor (a to jak na škole tak i na okrese Blansko). Velmi ráda přivítám jakoukoliv iniciativu ze stran MŠMT k řešení často velmi tristní situace na českých školách.

Jen pro zajímavost, v letošním školním roce jsme na naší škole (cca 400 žáků) absolvovali neuvěřitelný počet výchovných komisí, zavedli jsem IVýP, spolupracovali s OSPOD, kurátory OSPOD, státní i městskou policií, řešili, sepisovali zprávy, posudky, hlášení, byla jsem na přestupkové komisi a výsledek je často mizivý. Agresoři a jejich rodiče se nám smějí doslova a do písmene do obličeje, když odcházím ze školy, ještě na mě pokřikují, co jsem to za p.... Jako instituce nemáme opravdu žádný radikální nástroj, ale ten často nemá ani OSPOD. Uvedu jeden příklad za všechny: Poslední den loňského roku jeden náš žák téměř zemřel poté, co se propil k 3,9 promile a pomohli mu náhodní kolemjdoucí. Následně šel žák na pobyt do SVP (již za jiný přestupek), kde utekl, bil ostatní, páchal další kriminální činnosti, takže byl vyloučen z pobytu. Přestal chodit do školy, výsledek je 321 neomluvených hodin a ústavní péče. Celý školní rok jsme nedělali nic jiného, než zasedali v komisi, přemlouvali ho k tomu, aby šel do školy, apelovali na matku, která slibovala a pak už rezignovala a nic. Až opatrovnický soud, kde podání učinila matka, protože ji přerostl přes hlavu a jí hrozí trestní stíhání za zanedbání péče.

Neuvěřitelné množství energie bylo spotřebováno.

Za tu řadu let jsem viděla odcházet řadu svých kolegů metodiků, kteří byli naprosto zklamaní, vyhořelí, frustrovaní. Psala jsem řadě ministrů, apelovala na podmínky pro metodiky a hlavně (a o to žádám i Vás) žádala jako naprostou prioritu zkrácení úvazku školních metodiků prevence minimálně stejně jako mají výchovní poradci a narovnání jejich odměn. Nyní po absolvování povinného 250 hodinového studia mají nárok na odměnu ve výši 1000 - 2000 Kč (většina má ten 1000), výchovní poradci mají 13. platovou třídu. Navíc je stejně jako já řada z nich třídními učiteli (dvojnásobná agenda).

Prosím Vás, pokud chceme udržet ve školství schopné metodiky, zasaďte se o zkrácení jejich úvazku. Toto je poslední věc, na kterou řada čeká. Pokud se tak nestane, školní metodiky prevence budete jen těžko hledat. Vím to i z vlastní zkušenosti, vedu sekci metodiků prevence v rámci spolu Pedagogická komora, z. s.

Je mezi námi spousta zkušených, rádi Vám pomůžeme, ale je nejvyšší čas udělat i něco pro ně.

Předem děkuji za odpověď

Mgr. Markéta Illová

školní metodik prevence
Základní škola Velké Opatovice, příspěvková organizace
člen Pedagogické komory, z. s.


Odpověď školského ombudsmana:

Vážená paní Illová,

moc děkuji za vaši reakci.

Vím, že zkrácení úvazku pro školní metodiky prevence se už několikrát mluvilo, ale skutek zatím žádný. Vždy se vyskytly připomínky na důvody, proč to v současné chvíli není možné. Zkusím tento námět znovu nastolit při jednání na vedení MŠMT.

Hezký den

PaedDr. Ladislav Hrzal

Školský ombudsman

7 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

výchovní poradci mají 13. platovou třídu

Opravdu?

Katka řekl(a)...

Ne, nemají!

ema řekl(a)...

Snížený úvazek u výchovných poradců je povinný, 13. platová třída bohužel ne.
Slyšela jsem, že někteří kreativní ředitelé odměňují metodiky prevence tím, že nemusí sloužit dozory. Chápu. Sehnat peníze na maximální specializační příplatek je složité. Přehodit dozory metodika na ostatní ve sboru je jednoduché a zdarma.

old pratavetra řekl(a)...

Byl bych proti sobě, kdybych nedal VP "13".

Eva Adamová řekl(a)...

Vy jako ředitel děláte zároveň i výchovného poradce?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by řekli, že pak je ředitel v neméně stejné platové třídě jako poradce.
Jakože přej a bude ti přáno. A nebo možná ne.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A nebo možná ne.

Ale ano, pane Pytlíče. Pak je ředitel v neméně stejné platové třídě jako poradce.

Okomentovat