13.6.19

Kamil Kopecký, René Szotkowski: České děti v kybersvětě (výzkumná zpráva)

Online svět, ve kterém děti tráví ohromné množství svého volného času, je pro řadu rodičů i pedagogů často velkou neznámou. Proto jsme se za ně do tohoto světa vypravili, abychom odhalili, které aktivity v online světě děti provozují, s jakými riziky a hrozbami se setkávají, jaká videoprodukce je zajímá, ale třeba také, zda se nestaly obětí internetových podvodů.


Samostatnou část výzkumu České děti v kybersvětě věnujeme také problematice používání mobilního telefonu dětmi v prostředí školy, zajímalo nás především, jak děti tráví s mobilním telefonem (či bez něj) přestávky, jaké aktivity s mobilem provozují, zda může být mobil v prostředí školy zneužit a zda se tak skutečně děje, kolik dětí má ve škole omezován přístup k mobilnímu telefonu, jakým způsobem apod.

Internet s sebou přináší celou řadu pozitiv – díky němu snadněji a rychleji komunikujeme, internet nás baví, umožňuje nám vzdělávat se, nabízí nám pracovní příležitosti, umožňuje nám poznávat celý svět, nabízí nám prostor a nástroje pro seberealizaci apod. Na druhou stranu nelze ignorovat rizika, která jsou s používáním online služeb spojena a který se týkají především dětí.

Apelujeme proto na všechny rodiče – zajímejte se aktivně o online svět svých dětí a snažte se v něm alespoň částečně zorientovat. Nebojte se k tomu přizvat i své vlastní děti a nechte je, aby vám dělali průvodce online světem, ve kterém žijí odmalička. Se svým dítětem pak budujte důvěrný vztah, ve kterém se na vás dítě obrátí i v situacích, v nichž je v online prostředí ohroženo.

Kamil Kopecký & René Szotkowski
Univerzita Palackého v Olomouci
autoři


Žádné komentáře:

Okomentovat