19.6.19

DVTV: Práce rukama do škol patří. Kutil nemusí být jen fanoušek receptáře, říká Zemánek

Měli jste ve škole dílny? Bavily vás? Teď se znovu mluví o zavedení dílen do školních osnov a řada lidí se bojí, jak to dopadne. Jako rodič to chápu. Jako inženýr, vědec a kutil ale znám ten kouzelný pocit, když dáte něco dohromady a ono to funguje, říká Jiří Zemánek z ČVUT. Práce rukama patří do školy stejně jako práce hlavou. Dílna nemusí být mechanická a ubíjející povinnost. Dílna může být moderní knihovna plná nástrojů, nápadů a nadšení. A netýká se to zdaleka jen dětí, dodává Zemánek.
Video na Aktuálně.cz.

6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zavádíme od příštího školního roku nový volitelný předmět zaměřený právě na rozvoj práce s rukama, kutilství. Bude pro deváťáky.

Datel řekl(a)...

Nevím čím to je, ale u nás se dílny a pozemky učí nepřetržitě od roku 1988. Tak nevím co zavádět.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nemluví se o zavedení dílen, ale o zavedení nového předmětu Technika. Dovedu si představit, kolik parazitů se na něm přiživí.

Datel řekl(a)...

To co je náplní předmětu technika máme i v našich dílnách. Snad si někdo nemyslí, že jsme skončili u kladiva, pilky a hřebíků.

Eva Adamová řekl(a)...

To, co jsem četla o náplni tohoto nového předmětu, nemá s dílnami a s děláním rukama zas až tak moc společného. Řekla bych, že bohužel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nemá s dílnami a s děláním rukama zas až tak moc společného

Se budou promítat videa a prezentace o práci?
Doba se mění takovým způsobem, že 'překotně' je už synonymem k 'želví'.
Do deseti let bude vyhlášena nástrojová amnestie. Kdo dobrovolně odevzdá veškeré ruční nářadí na nejbližším inspektorátu práce, nebude jako zpátečník veden k odpovědnosti za brzdění pokroku. Malým dětem budou už v zavinovačce navlékány palčáčky, aby je bdělí rodiče ochránili před osaháváním a manipulacemi s předměty.

Okomentovat