6.6.19

ČMOS PŠ se ptá ředitelů škol: "Jaká míra vyjednaného kompromisu by podle Vás byla přijatelná k požadavku na zvýšení platů v průměru o 15 % pro pedagogické pracovníky a 10 % pro nepedagogy?"


Znovuzvolený předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík rozeslal dopis ředitelům českých škol s rekapitulací požadavků Českomoravského odborového svazu pracovníků školství vůči vládě na růst platů pedagogů, nepedagogů a s propočtem platového nárůstu pro zaměstnance školství podle programového prohlášení vlády. Zároveň žádá ředitele o zodpovězení otázky: "Jaká míra vyjednaného kompromisu by podle Vás byla přijatelná k požadavku na zvýšení platů v průměru o 15 % pro pedagogické pracovníky a 10 % pro nepedagogy?" Absurditu dopisu si odborářský boss zřejmě neuvědomuje, ptá se nikoli zaměstnanců, jejichž zájmy má hájit, ale zaměstnavatelů!

Paralelně předseda ČMOS PŠ František Dobšík tento dopis ředitelům rozeslal i odborovým funkcionářům s těmito dotazy:
  1. jaká míra vyjednaného kompromisu by podle vás byla přijatelná k našemu požadavku na zvýšení platů v roce 2020 o 15 % pro pedagogy a 10 % pro nepedagogy?
  2. jakou nátlakovou akci byste byli připraveni podpořit, když vládní strana nepřistoupí na naše požadavky nebo na případný kompromis?
František Dobšík zapomíná, že jsou dvě vládní strany, kromě hnutí ANO 2011 je ve vládě i ČSSD, za kterou neúspěšně kandidoval v nedávných senátorských volbách, a se kterou jsou školské odbory i odbory jako celek dlouhá léta personálně i programově propojeny. Kolaborace školských odborů se Sobotkovou vládou a s jejími ministry školství byla i jedním z důvodů odchodu členů.

Text dopisu ředitelům:

Praha 3. 6. 2019

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, vážení kolegové,

obracím se na Vás a na Vaše zaměstnance. Chtěl bych Vás informovat o současném stavu vyjednávání o platech ve veřejném sektoru na rok 2020 a požádat Vás o zveřejnění tohoto dopisu na Vaší škole.

Na mimořádném jednání tripartity - Rady hospodářské a sociální dohody 27. 5. 2019 ministryně financí A. Schillerová představila základní makroekonomickou predikci (zpomalení růstu HDP na 2,4 %), připomněla vliv Brexitu na ekonomiku, předpoklad inflace (2019 predikce 3,2 %, v roce 2020 predikce 1,6 %), nezaměstnanost v roce 2020 cca 2,2 %.

Dále informovala o rozhodnutí zvýšit rodičovský příspěvek (navíc 8,6 mld. Kč), zvýšit důchody (37 mld. Kč), poskytnout valorizační příspěvek obcím na 5 % (navíc 11 mld. Kč).

Zmínila historii zvyšování platů:
  • 2013 až 2020 (již je započítán níže uvedený návrh na rok 2020) – zvýšení platů ve veřejném sektoru celkem o 57 %,
  • 2013 až 2020 – zvýšení platů příslušníkům bezpečnostních sborů o 53 %,
  • 2013 až 2021 (dodržení slibu z vládního prohlášení) – zvýšení platů učitelům o 74 %.
Ve zveřejněném materiálu ministerstva financí pro jednání vlády “Příprava státního rozpočtu ČR na rok 2020 a střednědobého výhledu na léta 2021 a 2022” je navrženo navýšení objemu prostředků na platy pedagogických pracovníků v regionálním školství o 10 % a nepedagogických pracovníků v regionálním školství o 7 % od roku 2020 a dále pedagogických pracovníků v regionálním školství o 9 % a nepedagogických pracovníků v regionálním školství o 7 % od roku 2021.

ČMOS pracovníků školství si jako svůj cíl stanovil dosažení platu pedagogů v roce 2020 na úrovni 130 % průměrné mzdy ČR. Návrh ministerstva financí dosažení tohoto cíle plně neumožňuje, ale dle vyjádření ministryně je v roce 2021 garantováno splnění vládního programového prohlášení, tj. aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 % jejich výše pro rok 2017. ČMOS pracovníků školství a priori návrh ministerstva financí zcela neodmítá, bude o něm jednat dne 21. 6. předsednictvo odborového svazu a není vyloučena úvaha o případném kompromisu. Jako podklad k jednání budou využity i poznatky ze zpětné vazby získané touto formou. Přístup a rozhodování vedení odborového svazu není věcí jeho subjektivní úvahy, ale je podmíněn reálnou podporou členů odborů i dalších zaměstnanců při organizování akcí k prosazení našich požadavků.

Navrhovaný nárůst objemu prostředků na platy o 10 % u pedagogů by podle našich propočtů umožnil nárůst tarifů o 10 % a ještě určitá část objemu z navrhovaného platového nárůstu by zůstala na nadtarifní složky. Nejde nám o rovnostářství v odměňování, ale o dosažení atraktivního nárokového platu např. i pro začínajícího učitele ZŠ, SŠ, který je 28 630 Kč a který by se při 10% nárůstu tarifu zvýšil na 31 500 Kč.

Další jednání budou pokračovat i v průběhu prázdnin, rozhodující bude ekonomická predikce v červenci tohoto roku. Vláda musí jednání o státním rozpočtu 2020 uzavřít v září tohoto roku a předložit návrh zákona o státním rozpočtu do Poslanecké sněmovny ČR.

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, jsem si jist, že na některé problémy a potřeby školství můžeme nahlížet obdobně a prosazovat nápravu společně. V této chvíli považuji za naléhavou záležitost posouzení otázek platového vývoje v RgŠ v roce 2020.

V příloze Vám zasílám tabulky s rekapitulací požadavků ČMOS PŠ na růst platů pedagogů, nepedagogů a propočet platového nárůstu pro zaměstnance školství podle programového prohlášení vlády. Chtěl bych Vás požádat o vyjádření, názor či zpětnou vazbu za Vaše zaměstnance, nejlépe do jednání předsednictva odborového svazu 20. 6. 2019 a předem za to děkuji. Otázka zní: jaká míra vyjednaného kompromisu by podle Vás byla přijatelná k požadavku na zvýšení platů v průměru o 15 % pro pedagogické pracovníky a 10 % pro nepedagogy.

Výsledky našeho průzkumu zveřejníme na www.skolskeodbory.cz a využijeme je při dalších jednáních s ústavními činiteli.

S pozdravem

Mgr. František Dobšík 

předseda

Předpoklad nárůstu mezd v ČR a platů v RgŠ veřejných zřizovatelů
Platový nárůst pro pedagogické pracovníky podle vládního programového prohlášení

6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Přijatelný kompromis je 25 %. :-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Do tarifu.

mirek vaněk řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
mirek vaněk řekl(a)...

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tolerce 0.Naopak,snažit se o vyšší navýšení než 15%.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vzor odpovědi:

Vážený pane Dobšíku,
za naši školu zasílám vyjádření, že jsme zásadně proti jakémukoli kompromisu, který se týká požadavku navýšení platů pedagogů o 15% a u nepedagogů o 10%.
S pozdravem

Okomentovat