14.5.19

Zdeněk Sotolář: Když se učitelé perou - Školský expert se směje

České školy jsou v lepším stavu, než se nám snaží experti namluvit. Ale expertům vyhovuje vytváření co nejhoršího obrazu. Tím expertem myslím toho liessmannovského. Vlivného parazita.


Jenomže takoví experti to u nás mají vlastně snadné. Učící učitelé jsou profese nesourodá, řevnivá. Jsme pořád rozděleni a pořád na barikádách. Tři příklady. Máme dvě češtinářské asociace, které od svého vzniku vedou válku o podobu maturity. Jako by ani nic jiného neměli na starosti. Máme dva weby, na kterých se diskutuje o školství. Z jednoho část diskutujících odešla na druhý, na jednom se ten druhý už nesmí ani citovat.

Už druhý rok máme dva učitelské spolky: jeden si vytváří tvář plebejskou, druhý zase tvář elitářskou. Jejich souběžný vznik vzkázal jasně všem učitelům: Ještě jsme se nedohodli, a dohodnout se ani nehodláme. A tak z toho těží nejvíce právě různí experti. Zběhlí učitelé, nebo vůbec neučitelé, někdy v žoldu neziskovky, někdy svého byznysu, ale hlavně hlasití a vždy k mání médiím, která buď nechápou, nebo jim to vyhovuje.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

5 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Rozhodně tu nejsou pouze 2 weby o školství, ani pouze 2 spolky učitelů.

Josef Soukal řekl(a)...

Myslím, že pouhý pohled na web ASČ svědčí o tom, že maturitní polemiky ani náhodou nejsou jeho hlavním obsahem, nejnovější příspěvek má číslo 1053 (koneckonců publikovali jsme zde i Tvé materiály). A nepochybuji o tom, že i kolegové ze SUČJL se vyžívají podstatně víc v pozitivních aktivitách. Totéž v bledě modrém spatřuji v činnosti obou učitelských sdružení. Snad jen ta Komárkova neonormalizační Česká škola patří do Tvého blogu; ten se tentokrát hrubě nepovedl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učící učitelé jsou profese nesourodá, řevnivá.

A která profese sourodá je? Jestli se třeba dva architekti na něčem shodnou, tak na tom, že jeden každý by to dělal jinak, než ten druhý patlal.
Pokud se učitelé přou uvnitř společenství, není to nic zavržení hodného. Jeden z problémů spočívá podle pytliků v tom, že mnozí učitelé poklonkují všelijakým odborníkům na vzdělání, kontultantům, auditorům a jiné pakáži, která si na rozbíjení všeho, co ve školství pořád ještě alespoň trošku funguje, vytváří předpoklady pro udržitelný rozvoj svého bysnysu. Podlézají v naději, že i jim pár drobků z hodovního stolu permanentních eduzměn do volátka padne.
Za diplom pro skutečně pravého inovátora by i vlastní babičku zapudili.

Jana Maříková řekl(a)...

Povinné členství v profesní komoře by mnoho vyřešilo.

Veronika Valíková řekl(a)...

Učitel není povinen ctít názory ostatních učitelů jen proto, že jsou učitelé. Je povinen používat zdravý rozum, a pokud něco považuje za nesprávné, ozvat se. Učitel je především člověk.

A k té řevnivosti - nepamatuji si, kdy někdo ze SUČJL (pozor, nezaměňovat s odpůrci nové maturity, těch je mnoho) urazil či napadl někoho z AČ.

Na blogu mám mnoho článků o literatuře. Dnes v MF Dnes srovnání Tolkiena a Martina :).

Maturita je bohužel problém, který se musí vyřešit. Současný model není zdravý. Toť vše, pane Sotoláři. Pěkný den.

Okomentovat