16.5.19

TN.cz: Děti v Česku se učí skoro 200 dní, jinde mají měsíc volna navíc!

Ve středu 15. května si Česko připomnělo 150 let od definitivního zavedení povinné školní docházky. Podle projektu Evropa v datech české děti strávily v roce 2017 ve školních lavicích 196 dní. Jen ve třech zemích musely děti ve školách trávit víc času. Ve srovnání se zahraničím ale stráví ve školách za studium mnohem méně hodin.

Z článku v TN.nova.cz vybíráme: Třeba v Řecku a na Kypru se děti učily jen 176 dní, prázdniny tak měly o měsíc delší než děti v České republice. Vůbec nejkratší školní rok měly děti ve Francii, děti šly do školy 162krát. Výrazně se napříč Evropou liší také to, kolik let musí děti ve škole povinně strávit a kolik vyučovacích hodin během nich musí absolvovat.(...) "Když český prvňáček nastupuje do školy, je mu obvykle šest let a za sebou má už jeden rok povinné předškolní docházky. Do školy pak musí chodit dalších devět let, a když v patnácti letech povinnou docházku dokončí, má za sebou minimálně 7 056 hodin ve škole," uvedla Adéla Denková z projektu Evropa v datech. Třeba slovenský školák, ačkoliv strávil v lavicích předloni méně dní, musí během studia absolvovat o 642 vyučovacích hodin více. Děti v Německu musí absolvovat dokonce o 1 292 vyučovacích hodin více než ty České. Dvanáct spolkových zemí má 12 let povinné školní docházky, v pěti dalších spolkových zemích je to dokonce ještě o rok déle.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti v Česku se učí skoro 200 dní

Tak nestoudně manipulativní lež pytlici už dlouho nečetli. I kdyby odpovídal počet dní školní docházky při započtení kromě velkých prázdnin, i dnů prázdnin podzimních, vánočních, pololetních, jarních a velikonočních, pak tu máme ještě dny ředitelského volna. Exkurze, sportovní kurzy, návštěvy kin, divadel, projektové dny do výuky patří, byť jejich výukový potenciál může být občas k diskusi. To spíš potenciál kompetenční. V každém případě to bývá zpravidla na úkor práce v jiném předmětu. Pak započtěme všelijaké soutěže a v poslední době čím dál tím častější testování a dotazníkování.
Pytlici to tu už psali mnohokrát, každý rok se najdou třídy, které pytlici nevidí kolikrát i měsíc v kuse. Někdy už to zkompetentňování začíná mít charakter spíše nahodilých konzultací.
A jaká pak je průměrná absence z důvodů rodinných i nemoci? Ta se nepočítá?
Nenavrhoval docela nedávno někdo letní prázdniny jen měsíc? A jak to mají ve Finsku?

Jiri Janecek řekl(a)...

Titulek prodává, pane Pytlíku.
V textu se už realisticky píše o "chození do školy" a "trávení času v lavicích"...

Okomentovat