20.5.19

Radka Hrdinová: Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Inkluze je shazuje do průměru

Nadané děti, které se dostanou k psycholožce Šárce Portešové, obvykle ještě na prvním stupni vystřídají tři nebo čtyři školy. To protože jejich rodiče řeší stejný problém, na jaký narážejí i otcové a matky dětí handicapovaných. Ne v každé škole se dokážou o jejich malého génia postarat.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

V arzenálu škol tak zůstaly peníze na pomůcky a pak takové kroky, jako je úprava učiva nebo organizace výuky. Tedy to, co je sice nezbytné, ale ministerstvo to nic navíc nestojí.

Mít za těchto okolností ve třídě mimořádně nadané dítě pro školu znamená spoustu papírování, na které si v souvislosti s inkluzí všichni stěžují, ale žádnou velkou pomoc, shodují se i učitelé.

Podle Sabiny Dračkové, mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání, který činnost školských poraden řídí, je to tak v pořádku. „Pouze“ nadané děti podle ní mezi žáky se speciálními vzdělávacími potřebami totiž nepatří, nárok na celé spektrum podpory mají teprve tehdy, když k němu mají i nějaký handicap, například poruchu učení nebo chování.

U těchto takzvaně dvakrát výjimečných dětí ale stát v rámci inkluze škole přispívá na vyrovnání toho, co jim nejde, ne na rozvoj nadání. „Přitom handicapy se u těchto dětí mnohem lépe kompenzují, když se nejdříve zaměříme na jejich nadání. Tento přístup je špatný, ale bohužel typický,“ diví se tomu odbornice na vzdělávání nadaných dětí Portešová.

9 komentářů:

Veronika Valíková řekl(a)...

Nadané děti potřebují nadané učitele. Současný školský systém je nastaven pro úředníky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nadané děti potřebují nadané učitele

A platí to i opačně? Že nenadané dětí nepotřebují nadané učitele?
Jakože: "Já vím, pane docente, že dcerka moc chytrosti nepobrala, ale říkali jsme si s manželkou, že by si mohla udělat aspoň tu učitelku ve zvláštní škole..."

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo zazila jsem kdysi , ze tatik se ptal, jestli jsem tak blba, ze ucim na zvlastni.

Nadane deti potrebuji byt tazeni vzhuru. Potrebuji se ucit slozitejsi veci. Prace s nimi je tezka. Proto bych uvitala i tridy pro nadane. Potrebuji ne asistenta, ale nekoho, kdo je bude vest v jejich zajmu, tedy nejakeho lektora.

Veronika Valíková řekl(a)...

Jistě, Pytlíci, všechny děti potřebují příčetné učitele, jenže kde je vzít? :)

A k věci - když jsou nadaní studenti soleni, protože znají obor lépe než učitelé, je to smutné. Když jsou učitelé soleni, protože hledají cesty, jak otevřít obor nadaným studentům, je to také smutné.

Obojí je ovšem realita českého školství.

Nevyřeší to jen dotace, zrušení inkluze či zastavení školského socialismu, který se v poslední době snaží prosadit mnohé neziskovky. Nevyřeší to ani vyšší platy.

Pěkný den.

Charlie řekl(a)...

Tak se vzájemně osolte (Jára Cimrman). Kdepak, ten už přes 100 lety tušil....

Nicka Pytlik řekl(a)...

"když jsou nadaní studenti soleni, protože znají obor lépe než učitelé"

Jak dá zasolit žákovi, který obor ovládá lépe než učitel?
Pytlikům by se to čas od času hodilo.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pro Pytlíky: Velmi snadno. Alespoň v češtině to není problém, podle toho, co mi někteří nadaní studenti vyprávěli. Stačí, když se učitel a student neshodnou na tom, co je podstatné. :)

Student si třeba myslí, že podstatné je číst knihy, psát, argumentovat. A pokud těch knih četl více než učitel a neplete si děje, může velmi snadno dojít ke kolizi. To byste se divili, co já už jsem slyšela. I přímo u zkoušení. :)

Veronika Valíková řekl(a)...

A ve sborovně :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

To byste se divili

V literárních debatách o názorech na to, kdo čím chtěl co říci, lze zřejmě zasolovat až běda. To pytlici nedokáží posoudit. V matematických, technických a přírodních vědách se někomu, kdo doopravdy umí a zná, zasoluje poměrně dost obtížně. A pytlici ani nevědí, proč by se to dělalo. Matematici, technici i přírodovědci bývají zpravidla charakterově vyrovnaní lidé a z dovedností svých žáku mají tedy upřímnou radost.
Pytlici si takové žáky opečovávají bavlnkovitě, protože se mnohému rádi přiučují.

Okomentovat