24.5.19

Radek Sárközi: Čas amatérů za katedrou

Ve školách chybí dva tisíce pedagogů a desetinu výuky zajišťují učitelé nekvalifikovaní nebo kantoři na přesčasech. A bude hůř. Ministr už představil plán, co s tím: ještě více učitelů bez pedagogického vzdělání do škol.

Z komentáře v MF DNES vybíráme:

Podle této novely bude moci na základních a středních školách vyučovat absolvent jakékoliv vysoké školy. Tedy nejen absolventi pedagogických fakult nebo učitelských programů na vysokých školách jako dnes, ale rovněž inženýři, veterináři, architekti, lékaři, právníci, sociologové. To, že v průběhu studia nestudovali pedagogiku ani didaktiku, úředníkům z ministerstva školství nevadí. Že nemají žádnou pedagogickou praxi, rovněž nikoho nezajímá. Ať si klidně zaexperimentují na dětech, co vydrží a co už ne. A když se bude o jimi obsazené místo ucházet vystudovaný pedagog, bude mít smůlu. Učitel ať jde dělat něco jiného než to, co pět let studoval na univerzitě.

Politici se snaží veřejnosti tento nápad prodat v atraktivním balíčku pod označením „odborníci z praxe do škol“, uvnitř však není nic jiného než krásně zabalený amatér, v horším případě diletant. Problém je, že změna zákona nespecifikuje, že by vystudovaný psycholog vyučoval například pouze psychologii na gymnáziu, nebo že by inženýr učil výhradně matematiku na střední odborné škole.


7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Inženýrů se do škol mnoho nepohrne, o tom jsem přesvědčená. A ne že by je školy, zejména střední technické, nepotřebovaly. U odborných matematiků, chemiků či fyziků, kteří by chtěli učit své předměty a dodělali by si pedagogické minimum, bych také neměla obavy, ale těch se do škol také nepohrne moc. Spíše se tam budou objevovat lidé z humanitních oborů. Pokud tito opět budou vyučovat to, co vystudovali a dodělají si pedagogické minimum, tak bych za to rovněž nestřílela.

Výše popsaná situace totiž není hlavním problémem našeho školství. Hlavním problémem je skutečnost, že matematika vyučovaná dějepisářem apod. není považována za nekvalifikovanou výuku, ale pouze za neaprobovanou, a že se to už řadu let v klidu toleruje. Vysoký počet neaprobovaně vyučované např. výuky k občanství přece není důsledkem toho, že by na trhu práce občankáři nebyli, ale důsledkem toho, že občanku vyučuje kdekdo, jako doplnění úvazku. A určitě tu občanku odučí lépe člověk odborně humanitně vzdělaný s dodělaným PM, než fyzikář, kterého humanitní věci vůbec nezajímají. Neaprobovanost výuky zejména na 2. stupních malých škol je téměř katastrofická, výjimkou nejsou školy, kde dosahuje 50 %, a nikoho, naprosto nikoho to netankuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nikoho, naprosto nikoho to netankuje

A proč by mělo?
Dalo by se naopak říci, že nekvalifikovaná výuka může být i žádaná, protože se žákům může jevit jako zábavnější, a snáze tedy jejím prostřednictvím dospějí až k zaslouženému úspěchu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

V zemi nekvalifikovaných expertů nemůže nekvalifikovaná výuka vadit. Přece.

Charlie řekl(a)...

Kategorie odborníků přicházejících do škol:

1. Filantrop+altruista - má vyděláno, chce "zvednout prapor" svého oboru, baví ho práce s dětmi. Jen houšť, ale mnoho jich asi nebude.
2. Profesní ztroskotanec - neuplatnil se ve svém oboru natolik, že učitelská almužna mu vlastně vyhovuje. Bohužel velice často jsou osobnostní rysy tak mizerné, že si většinu času léčí své mindráky na žácích. Jen za poslední školní rok jsem potkal 3 takové.
3. Politický výtahář - jasně naplánovaná kariéra (učitel-zástupce-ředitel-politik). Jsou-li konexe, je to prakticky stoprocentní cesta k úspěchu. Že po sobě zanechá školu v horším stavu než byla ho prakticky nezajímá.
4. Skokan - jakmile se najde příležitost, jde jinam, za lepším. Velice často kombinován se skupinou 2, mnou zaznamenaný rekord je 1 měsíc po zkušební době.

Nejde o žádnou psychologickou studii ani odbornou analýzu. Jsem jen bývalý učitel, který si může díky své aprobaci vydělávat jinak (IT), ale sem tam si má možnost zaučit. Za posledních 5 let jsem zažil veškeré kategorie na vlastní kůži. Filantropa (1), ztroskotance (5), výtahář (2), skokan (6).

Tajný Učitel řekl(a)...

Amatéry nechceme. Profíci nejsou a nebudou. Sarkozi raď.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Sarkozi raď.

Copak je pan Sárközi nějaký odborník na vzdělání, konzultant, auditor nebo obdobné velkohubné trdlo? Pro radu je vhodné vypraviti se do Finska, tajný pane. Tam je o učitelování zájem přenáramný, a snad až nezřízený. Zřejmě tam nejsou pitomci.

Radek Sárközi řekl(a)...

Stručný návod, co dělat, je přímo v mém komentáři pro MF DNES. Podrobněji pak v otevřeném dopise politikům za záchranu českého školství:

https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/12/aktualni-tema-otevreny-dopis-politikum.html

Okomentovat