20.5.19

Případ pro ombudsmanku: Problémy ve škole

V neděli 12. května vysílala Česká televize na programu ČT2 další díl pořadu Případ pro ombudsmanku, tentokrát zaměřený na problémy ve škole či se školou. Na Vyšší odborné škole v Olomouci došlo ke kyberšikaně, když jeden ze studentů na sociální síti vyhrožoval spolužačkám. Ředitel školy ho vyloučil ze studia, ale student se obrátil na Českou školní inspekci, která spolu s ministerstvem přiměla školu zmírnit studentovi trest. Důvodem k mírnějšímu postihu měl být fakt, že se šikana neodehrávala při výuce, ani v prostoru školy. Ředitel školy s tím nesouhlasil a obrátil se na ombudsmanku. I když student ze školy nakonec sám odešel, ředitel chtěl vědět, jak se šikana posuzuje a jaké má, jako ředitel školy, možnosti šikanu řešit.
Ombudsmanka mu dala zapravdu, protože i když k šikaně došlo na sociální síti, mělo toto jednání souvislost se školou a negativně se projevilo právě ve škole.

Druhý případ se týká školních jídelen a situací, kdy žák nebo student nemůže jíst z důvodu svého onemocnění stejné jídlo jako jeho spolužáci, ale potřebuje speciální stravu. Obědvat musí, a jak tedy zařídit, aby mohl jíst s ostatními ve školní jídelně, ale takové dietní jídlo, jaké potřebuje? V našem případě jde o celiakii, tj. nesnášenlivost lepku – onemocnění, kterým v České republice trpí statisíce lidí a jejich počty rostou.

Video na webu České televize.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

se obrátil na Českou školní inspekci, která spolu s ministerstvem přiměla školu zmírnit studentovi trest.

Prosadila by inspekce spolu s ministerstvem pro pytliky mírnější postih, kdyby tito řekněme na náměstí brojili obecně proti pitomcům s tím, že je nezbytné třískat je hůlkou po zádech?
Jakým způsobem zmíněné instituce přiměvávají ředitele školy a pedagogickou radu ke změně rozhodnutí?

Okomentovat