22.5.19

Petr Šabata: Vláda učitelům přidá, ale zase málo. Sliby neplní

Může s českým školstvím pohnout projekt EDUzměna, který jeho autoři právě představili, mají na něj stovky milionů korun a dobré odborné zázemí? Nebo má spíš naději ministerská Strategie 2030+, která by měl být hotová za rok? Anebo všechno vyřeší vyšší platy pro učitele, kterým splnění vládního slibu aktuálně potvrdila ministryně financí Alena Schillerová?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Je tu ale háček: kdyby chtěla vláda náhodou splnit přesně svůj slib z programu, neměla by mluvit o 45 tisících. Zavázala se totiž zvednout učitelům platy na 150 procent jejich výše z roku 2017. A to je 47 500. Kabinet tedy upírá učitelům dva a půl tisíce měsíčně, 30 tisíc hrubého ročně.

Ani odbory by neměly být spokojené se 45 tisíci, protože jejich cíl byl 130 procent průměrné mzdy v ekonomice. A to bude v roce 2021 podle aktuálních propočtů až 50 tisíc. To už je rozdíl 5 tisíc měsíčně v neprospěch učitelů.

A kdyby chtěla Babišova vláda postupovat úplně správně a srovnávala platy učitelů stejně jako metodika OECD s platy ostatních vysokoškoláků v ekonomice a kdyby chtěla dostat kantory z aktuálního chvostu aspoň na evropský průměr, v takovém případě by měli učitelé brát v roce 2021 nějakých 53 tisíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat