29.5.19

Petr Král, Daniela Brodcová: Požádala jsem o terapii, takovou vulgaritu jsem nečekala, říká hrdinka Klusákova filmu o obtěžování

Režisér Vít Klusák tvoří filmy, které hýbají společností. Jeho nový dokument V síti vzbudil velký zájem, přestože ještě není v kinech. Míra zneužívání mladých dívek na sociálních sítích tvůrce překvapila. Hostem Petra Krále je režisér Vít Klusák a jedna z aktérek dokumentu Anežka Pithartová.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

Vítku, jaké to je, když člověk bere vlastně do vlastních rukou osudy a nějakou mentální zralost mladých dívek a vystaví je něčemu takovému? Neměl jste vnitřně obavu z toho, že dívky, byť jsou plnoleté, odejdou po tomhle tom dokumentu zdevastované?
Vít Klusák: Vlastně se tím zaobírám ještě teď, s holkami se potkávám a bavíme se o tom. Vlastně investovaly kousek své duše, kdybych to řekl takhle pateticky. Ten koncept, ke kterému jsme je přizvali, je originální v tom, že komunikace proběhla přes ně. Ony nám po každém Skype hovoru říkaly, jak se cítily, jak to na ně působilo, když je ten muž manipuloval, vyhrožoval a zároveň je chválil.

Většina podobných projektů se odehrává tak, že je figurantka pouze volavka. Použijou její fotografie, za ni ale píše nějaký redaktor nebo někdo, kdo projekt dělá. Na osobní schůzku tam ona třeba stojí, ale když se objeví predátor, tak už mizí a ten muž je konfrontován. A tohle jsme neudělali. My jsme tam dívky nechali po celou dobu komunikace. Vlastně to všechno odporné muselo projít přes ně a ony to musely nějakým způsobem zpracovat.

Bylo nutné požádat o pomoc psychology? Zvládli jste to, nebo jste potřebovali pomoc, Anežko?
Anežka Pithartová: Požádala jsem o terapii, protože to na mě začalo doléhat. Dalo se na tom pozorovat, jaké psychické škody to potom provází. Vůbec si nedovedu představit, že si to někdo prožije naplno se vším všudy. A ještě když je to dvanáctiletá holka, která o tom pořád přemýšlí, vrací se jí to opakovaně, představuje si to. To je pro mě úplně k nepředstavení, šílené. Je mi z toho smutno.


1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

Pan Klusák si dělá PR a reklamu na svoje veledílo, ale proboha proč se k tomu propůjčuje slečna Pithartová? Přece pokud jí Klusák navážel do situací, které jí byly nepříjemné, tak se měla sebrat a jít domů. ////

Proč se nesebrala a nešla domů? Aha, už vím! Ona tam zachraňovala svět. Před predátorama, nejspíš ... ////

Okomentovat