19.5.19

Petr Bouška: Už ve školách děti trestáme, když něco nevědí. V dospělosti pak neumí chápat druhé a diskutovat

„Měli bychom se naučit ocenit ostatní za to, že umí přiznat, že něčemu nerozumí. A zpětně uznat svou chybu,“ řekl v pořadu Balanc datový analytik a vědec Martin Vraný, který se společně s Ondřejem Havlíčkem zabývá kritickým myšlením a schopností správně argumentovat. Ještě než se do debaty pustíte, ověřte si ale, zda je druhá strana vůbec ochotna své názory měnit a upravovat.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Diskuze se může obrátit proti nám, pokud zvolíme nevhodné prostředky a budeme argumentovat špatně. Je lepší se zaměřit na vysvětlení vlastního postoje než na vyvracení zažitých mýtů. Tím omyly můžeme paradoxně posílit, lidé si z rozhovorů nezapamatují vše. Často jim zůstane jen dojem bez všech podrobností a údajů. Nejde jen o to, vyvrátit někomu přesvědčení. „Ukazuje se, že funguje, když nabídneme druhým nové alternativní vysvětlení. Ale tak, aby původní mylné přesvědčení zůstalo z určitého úhlu pohledu rozumné.“ Tedy nejenže se snažíme vysvětlit své stanovisko, ale i dát možnost druhé straně zachovat si tvář.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Učitelé děti za neznalost netrestají, oni je pouze hodnotí, hodnotí jejich znalosti a dovednosti. Za špatné známky svoje děti trestají rodiče.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé děti za neznalost netrestají, oni je pouze hodnotí

To bylo první, co pytliky napadlo. Ale řekli si, že si to první přečtou a možná i poslechnou. A tak přišli o prvenství v tomto směru, což je hněte. Jistou útěchou ji ale je, že v tomto vidění světa nějsou pytlici osamoceni.
Takže asi ještě něco sesmolí ti pytlici o tom oceňování hodném přiznávání se žáků k neporozumění lecčemus. To je také silné témátko. Tedy, jestli pytliky zase někdo všímavý a znalý nepředběhne.

poste.restante řekl(a)...

Jo, když někdo chce učitelům rozdávat rady a přitom má sám hokej v pojmech...
Když neumí rozlišit mezi trestem a poskytováním zpětné vazby, to pak u mne takový "expert" hnedle "získá" na vážnosti.

Krucinál, to mají někde tihle odborníci nějaké doupě, odkud postupně vylézají, nebo odkud se to pořád bere?
Já býval dřív k alternativním názorům trpělivý, ale čeho je moc...

Okomentovat