29.5.19

Ondřej Staněk: Programování ušetří čas a dává možnost spoustu věcí zjednodušit

Ondřej Staněk je jedním ze spolutvůrců Ozobota a členem malé české pobočky Ozobot s.r.o., která zajišťuje vývoj robota a vytváří jeho nové verze. Jak se Ondra dostal k programování a k robotice? Proč jej právě programování tolik naplňuje?

Z rozhovoru na iMyšlení.cz vybíráme:

Využitelnost Ozobotů je tedy nejen u žáků základních škol, ale i u starších – například maturantů?

Ano, je to způsob, jak studenty seznámit s programovacím jazykem. Výhoda vizuálního programovacího jazyka je, že v něm se programování soustředí vyloženě na podstatu a na algoritmy. Problematika syntaxe – nezajímavá část programování - odpadá úplně. To je náš velký úkol, vysvětlit dětem, ale i učitelům, že vlastně syntaxe není na programování důležitá.

Jaký máte názor na současnou výuku informatiky na školách? Jaká by měla být náplň výuky v dnešní době?

K té první otázce, znám pár učitelů, které používají Ozoboty. Například Hanku Šandovou. Moc si ceníme, že Ozoboty prosazuje a fandíme propagaci robotů, ale i programování. Je super vidět, že i ve školství jsou lidé, kteří mají zájem sami učit s novými nástroji.

Co se týče náplně výuky, já bych byl rád, kdyby základní kurz programování byl přístupný všem dětem. Setkaly by se se základními koncepty programování a automatizace, věděly by, že existuje tento směr. Chápu, že ne každého programování zaujme a někdo je více směrovaný na humanitní obory. Škola by ale měla ukázat všechny možnosti. Děti by neměly být omezené pouze na jeden směr od útlého věku.(...)

Co je podle Vás na programování zajímavé? Proč byste jej doporučil žákům?

Programování je zábava. A také krásné naplnění. Když si člověk představí, co všechno by dělal ručně a kolik by mu to dalo práce, když by nevyužil počítač. Programování ušetří čas a dává možnost spoustu věcí zjednodušit. Také jsou vidět plody vaší práce. Programátoři si snaží život zjednodušit vždy, vymýšlí prostředky, kterými opakující činnosti zautomatizují.


Autor: Michaela Svobodová

2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

syntaxe není na programování důležitá

Buď ten pán nechápe smysl slov a/nebo je to případ pro Chocholouška. ////

Každopádně by neměl být vpouštěn do škol. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Programování ušetří čas

To mohou pytlici potvrdit beze zbytku.
Kolikrát i několik hodin řeší, jak si ulehčit půlhodinovou práci.

Okomentovat