9.5.19

OECD: Podíl lidí, kterým chybí základní dovednosti (čtenářská gramotnost, matematická gramotnost a schopnost řešit problémy )

Podíl lidí, kterým chybí základní dovednosti (čtenářská gramotnost, matematická gramotnost a schopnost řešit problémy), se v jednotlivých zemích značně liší. Zásady pro zlepšení vzdělávání a dovedností jsou klíčem k zajištění toho, aby jednotlivci byli připraveni na budoucnost trhu práce.
Ke stažení:

OECD Skills Outlook 2019 - Thriving in a Digital World

7 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Řekl bych, že na to jak "mizerné" máme školství ty výsledky nejsou tak špatné.

Tomáš Barták řekl(a)...

Já bych řekl, že školství máme navzdory zásahům shora pořád ještě na dobré úrovni. Díky obyčejným učitelům, kteří to drží.

mirek vaněk řekl(a)...

Mě taktéž zaráží až překvapivě dobré umístění.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdo si všimnul v závorce toho 15-65 jýr oulds, nemusel by se zase až tak moc divit.
Jistě by bolo zajímavé zjistit, kolik lidí je v populaci ve věku 15 až 29 let, a kolik z nich tedy může být negramotných, a by při téměř stoprocentní gramotnosti věkové kategorie 30 až 65 let byla pro celý věkový interval byla gramotnost odhadem 93%.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ta zpropadená procenta zahltila pytlikovic mozkovou kapacitu beze zbytku. Takže:
'aby při téměř stoprocentní gramotnosti věkové kategorie 30 až 65 let, byla gramotnost pro celý věkový interval odhadem 93%.'
Nebo tak nějak.

poste.restante řekl(a)...

15-65 jsem si všimnul.
Vysvětluji si to tak, že "totalitní generace" 40+ u nás táhne průměr nahoru ve všem, kromě angličtiny. A napadlo mne při tom to stejné. Že by bylo fajn mít členění třeba po dekádách. Nechtěl by si to nějaký ústav či VŠ vzít do prádla?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Probůh, snad jsme z toho Feřtka úplně nezblbli? My samozřejmě nemáme mizerné školství. Navíc, čeština nemá zapotřebí používat berličky nějakých "gramotností" s přívlastkem. Například s dotazem, umím-li plavat, bych si poradil. Ovšem, jak jsem na tom s vodní gramotností, netuším. Ostatně ten průzkum vypadá spíš jako taktní výzkum negramotnosti.

Okomentovat