14.5.19

MŠMT: Ministr Robert Plaga zahájil výjezdy po krajích

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dnes navštívil Základní školu v Mníšku pod Brdy. Zahájil tak avizované „turné“ po krajích, na kterých se chce setkávat s řediteli škol a debatovat s nimi o problémech, jako jsou platy, nedostatek pedagogů či administrativa. Setkání se zúčastnila zhruba padesátka ředitelek a ředitelů škol z jižních oblastí Prahy a Středočeského kraje. Následovat bude setkání s řediteli škol v Ústeckém kraji, které se uskuteční v příštím týdnu.


Svou návštěvu na základní škole v Mníšku pod Brdy zahájil debatou se žáky 4. až 9. tříd, a to za účasti ředitelky školy Michaely Pažoutové a jejího zástupce pro mentoring Josefa Porsche. Od žáků padaly velmi zajímavé dotazy, a to zejména na státní maturitu či jednotné přijímací zkoušky, ale také možnost individuální volby předmětů na druhém stupni anebo jak probíhá pracovní den ministra školství. Následně se ministr Plaga sešel s řediteli škol, se kterými řešil aktuální témata. Navázal tak na setkání ředitelů základních a mateřských škol, které každoročně organizuje Vzdělávací institut Středočeského kraje, jehož se zúčastnil minulý týden v Seči na Chrudimsku.

Dotazy ředitelů byly například, jak zajistit, aby studenti pedagogických fakult již v rámci studia pracovali ve školách, dále platy pedagogů, ohodnocení nepedagogických pracovníků nebo jak dosáhnout lepšího právního zastání pedagogických pracovníků ve vztahu k rodičům a také ředitele ke vztahu ke zřizovateli. „Velice děkuji panu ministrovi, že za námi přijel a strávil s námi plné dvě hodiny. Diskuse byla pro nás všechny velmi přínosná,“ řekla po skončení diskuse ředitelka základní školy v Mníšku pod Brdy Michaela Pažoutová. „Velmi si vážím toho, že mi ředitelé poskytují informace přímo z terénu. Bylo to velmi kultivované fórum a padla řada zajímavých podnětů, které jsou o to cennější, že jsou opřeny o jejich každodenní praxi,“ shrnul setkání ministr školství Robert Plaga.

Foto: MŠMT

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak dosáhnout lepšího právního zastání pedagogických pracovníků ve vztahu k rodičům

Joj!!! Představa takové spanilé jízdy pytlikům vyloženě učarovala.
Kde slovo výjezdníka padne, sto let nikdo nepropadne.
A nešlo by zkraje dosáhnout alespoň nějakého právního zastání pedagogických pracovníků ve vztahu k žákům? A vůbec nějakého zastání žáků vůči nevychovaným a nezvladatelným spolužákům?

mirek vaněk řekl(a)...

No mě v článku zarazilo, že diskutoval se žáky a s řediteli škol. Učitelé jsou nepodstatní, asi mají hlídat žáky, aby pana ministra neobtěžovali nevhodnými dotazy a do ničeho nekecat.

Okomentovat