12.5.19

Michaela Endrštová: Tradiční školství možná zanikne a nahradí ho vouchery na vzdělávání, říká odborník

Školy stojí podle odborníka na vzdělávání společnosti EDUin Bohumila Kartouse před zlomovým okamžikem: hrozí, že tradiční školství pod tlakem technologií zanikne a stát bude dávat lidem vouchery na nákup individuálních vzdělávacích služeb. "Pouze učitelé, kteří budou schopni tuto postupující změnu sledovat, budou schopni udržovat školu jako instituci," říká Kartous.


Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Jak to myslíte? Proč by mělo tradiční školství zaniknout?

Tlakem technologií. Neoddělitelnou substancí současného školního vzdělávání je matematika. Aniž by to kdokoliv říkal otevřeně, o matematice současní rodiče soudí, že se ji děti mohou naučit pouze ve škole. Představte si, že bude k dispozici kognitivní systém na bázi umělé inteligence, který dokáže perfektně odhalit úroveň matematické gramotnosti dítěte, důvod, proč dělá chyby, nastavit mu tempo učení a vyhledat nejlepší zdroje. A motivovat dítě tím, že z toho udělá hru. Už teď se děti učí angličtinu v kyberprostoru mnohem efektivněji než dokáže škola. Aniž si toho jejich rodiče všimli. Takhle personalizovanému vzdělávání neumí současná škola konkurovat.(...)

Co by mělo být do budoucna obsahem vzdělávání?

Stojíme před poměrně rychlou a prudkou změnou zadání vzdělávacího systému. Škola bude muset přehodnotit svoji vlastní roli a svůj smysl. Bude důležité, aby do školy nadále chodily děti z různých socioekonomických vrstev, protože jedině to může vytvořit elementární soudržnost společnosti, a když se to dít nebude, může se společnost rozpadnout do kast podle toho, kolik lidé vydělávají a jaké mají vzdělání. A to je pro naši společnost nebezpečné z hlediska budoucí soudržnosti.

Model vzdělávání bude v budoucnosti vypadat úplně jinak. Finové směřují k tomu, že od roku 2020 budou na středních školách aplikovat znalosti na konkrétní problémy, jako je klimatická změna, evropská integrace apod. Budou pracovat s konkrétní problematikou a znalosti o nich budou dále rozvíjet. Je pravděpodobné, že i u nás budou do školy chodit děti se znalostmi, které nabudou jinde, a od učitelů budou chtít pomoct řešit problémy, na které samy nedokázaly přijít.

Jenže u nás chybí tlak zespodu, není reálné předpokládat, že se to stane rychle. Bude to trvat ještě tak deset, dvacet let. Pokud budeme chtít něco změnit rychle, pak je to koncept přijímacích zkoušek a maturit. Střední školy by mohly využívat portfolia uchazečů. Viděly by, jakých dovedností a úspěchů v dosavadním studiu dosáhl. Maturita by mohla být zase celoroční projekt, hodnotil by se také průběh uplynulých čtyř let. Vidím v tom jedinou možnost, jak v krátkodobém horizontu něco podstatného změnit.

16 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Představte si, že bude k dispozici kognitivní systém na bázi umělé inteligence, který dokáže perfektně odhalit úroveň matematické gramotnosti dítěte, důvod, proč dělá chyby, nastavit mu tempo učení a vyhledat nejlepší zdroje. A motivovat dítě tím, že z toho udělá hru."

Chtěla bych Kartouze upozornit, že za téměř třicet let využívání ICT ve výuce nevznikl ani jeden počítačový výukový program, který by alespoň náznakem něco takového dokázal, takže představovat si může, co chce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Psano pod vlivem....?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Bravo, Kartous, voni jsou hlava. Moje babička by řekla: "Božínku, do čeho´s to duši vtělil?"

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázka:
"Loni dostali učitelé přidáno. Jste spokojen?"

Tady už chybí jen, aby se někdo doptával pytliků, jak jsou spokojeni s navýšením platu řidičům autobusů.
A tak je to s kartousi a mediálním prostorem pořád...

Jiri Janecek řekl(a)...

" Finové směřují k tomu, že od roku 2020 budou na středních školách aplikovat znalosti na konkrétní problémy, jako je klimatická změna, evropská integrace apod."

Po te dekade permanentni adorace se musim zeptat, co delali dosud?

Jinak integrace je fajn, vyzaduje znalost derivovani… Poradny popis klimatickych zmen vlastne taky…
Takze bravo, Finove. Ted uz jen odstranit ty segregovane tridy, jednotne osnovy, povinne, centralne diktovane, domaci ukoly a historickou diskriminaci Saamu a jinych narodnosti… To se v 21. stoleti nenosi… A vzit si jednoho experta ze stredni Evropy…

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tradiční školství možná zanikne a nahradí ho vouchery na vzdělávání

O tom mluví pytlici už leta. A tak jsou oprávněni považovat se za jednu z vyšších úrovní vzdělávacího odborničení a konzultátorství. O auditorování už ani nehovoře.
V každém případě pytlici věří, že se dožijí dne, kdy bude povinná docházka dětí do škol zrušena, a rodiče dítek si budou objednávat konkrétní učitele pro vzdělávání svých dětí v konkrétní oblasti přesně podle vzdělávacích potřeb těch svých dětí.
A nezbývá věřit, že rodiče najdou dostatečně fundované odborníky na vzdělání, kteří rodičům sdělí s vysokou mírou spolehlivosti, které že vzdělávací potřeby jejich děti mají.

Nowak řekl(a)...

Bohumil Kartous je odporník Eduinua a též jedním z hlavních redaktorů Brit. listů. S Britskými listy jsem často nesouhlasil, nicméně jsem si jich vážil a se zájmem je sledoval. Nyní je to horší. Škoda, že Jana Čulíka neokouzlil někdo jiný.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Finové ... budou na středních školách aplikovat znalosti na konkrétní problémy,

A kde ty znalosti získají?

Ygrain řekl(a)...

"Už teď se děti učí angličtinu v kyberprostoru mnohem efektivněji než dokáže škola."

Ty osle kartouzská, to není nějakými zázračnými vlastnostmi kyberprostoru (a chybnými postupy školy, jak se snažíš podsouvat), ale tím, že internet do značné míry funguje jako náhrada pobytu v zahraničí, a tedy mnohonásobně zvyšuje čas, po který je dítě angličtině vystaveno. Všechny ty online pařby a videa představují stovky a stovky hodin navíc, 3x45 minut týdně se s tím nemůže srovnávat.

krtek řekl(a)...

Netušíte někdo, jakou měl aprobaci Bob Kartou, který nikdy neučil, ale všemu rozumí? Nějak mi naskakuje tělocvik a zeměpis, ale nemohu to najít.

Ygrain řekl(a)...

Netuším, ale angličtina to rozhodně není :D

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Myslím, že to byl jen tělocvik. https://www.eduin.cz/bob-kartous-vedouci-komunikace/

Nicka Pytlik řekl(a)...

Myslím, že to byl jen tělocvik.

Z toho ovšem nelze v žádném případě dovozovat, že tělocvikáři jsou obecně trdla.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pikantní autobiografie zde: https://www.blisty.cz/authors/1136-bohumil-kartous

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pikantní autobiografie

Pytlici někde četli, nebo co, že až neutuchající literární Šejkspírova plodnost vedla některé badatele k závěru, že to nebyla jedna osoba, ale mnohočetný tvůrčí koletív. Šejkspírů vůkol hafo bez ohledu na národnost. A při tom záběru by i mistr Leonardo poblednul závistí. U kartousů jsou vpravdě renesančně všeobjímající.
Pytlici jsou se svými průměrně čtyřmi esemeskovými komentáříky denně vyloženě čučkaři.

P. Vršecký řekl(a)...

Žádný tělocvikář, proboha! Absolvent Fakulty sportovních studií na Masárně:-))))) A potom zřejmě PhD. přes, no přes...Vzdávám se, to jsem fakt nepochopil. Ale když ombucmáňa může být JUDr., aniž absolvovala studium práv, tak co se vlastně divím. Nechápu, že se těmhle "odborníkům na vzdělávání", jako je Feřtek nebo Kartous, nevysměje každý, kdo na krku nosí hlavu a ne kedlubnu. Debatami s těmito nazdárky je totiž pomáháte legitimizovat ve veřejném prostoru jako něco, co fakt nejsou. Totiž odborníci na cokoliv s výjimkou prázdného žvanění.

Okomentovat