18.5.19

Máte slovo s Michaelou Jílkovou: Roste agresivita českých dětí?

V českých školách roste násilí a jeho formy se mění. Například využíváním moderních technologií, sociálních sítí apod. Novým fenoménem je agresivní chování jenom proto, aby se to zaznamenalo a „hodilo na instáč“, ale agresivní jsou kromě žáků i jejich rodiče, kteří jsou schopni se rovněž dopustit fyzického násilí. Díky e-mailu a jiným elektronickým komunikačním systémům velmi narůstá agresivita v písemném styku, která hraničí se šikanou učitelů. Zvláštní kapitolou jsou uzavřené facebookové skupiny, kde se lidé vzájemně „vyblázní“ nepravdivými nebo zkreslenými „zaručenými zprávami“ a společně hledají okamžitá radikální řešení, pomlouvají či zesměšňují učitele, který o tom často ani neví.Moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovala o chování a výchově dětí. Diskutovali:
  • Michal Černý – Asociace ředitelů základních škol,
  • Jeroným Klimeš – psycholog,
  • Jana Jochová – Trlicová – ředitelka Aliance pro rodinu,
  • František Tichý – zakladatel a ředitel Přírodní školy,
  • Václav Mertin – dětský psycholog,
  • Klára Laurenčíková – předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte,
  • a další.

7 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

V Praze škola pro žáky s problémy s chováním existuje: http://www.speczs.cz/

poste.restante řekl(a)...

Děkuji panu Wagnerovi za jeho vystoupení i za to, že téma inkluze v této debatě otevřel.

Robert Čapek řekl(a)...

http://robertcapek.cz/mate-slovo-aneb-klimesova-planeta-mimoza/

Nicka Pytlik řekl(a)...

http://nickapytlik.cz/pitomci-machruji-aneb-capkovo-mentalni-chliv/

Ivo Mádr řekl(a)...

Janek v této debatě přesně pojmenoval dotyčný problém. Paní aktivistické Laurenčíkové by evidentně prospěl ozdravný pobyt v inkludovaných ZŠ na Ostravsku, Ústí na Labem, Most, Teplice...Ty její obecné fráze, jak by to mělo vypadat, jsou mimo realitu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

obecné fráze, jak by to mělo vypadat

Nějak se živit musí. A jak patrno, je to promyšlená volba.

H a n a řekl(a)...

Agresivita dětí stoupá a začíná být naléhavým tématem. Stát legislativně nezvládl začlenění žáků s tímto chováním. Něco jiného je běžně nevychovaný žák, a proto se pí. Laurenčíková lpivě upírá směrem pomoci těmto rodinám, protože ví, že obecně výchova těchto dětí je problém. Ale protože pomoc těmto dětem a rodinám ji živí, paušalizuje, a má úžasně navrčené věty, které mi připomínají pí. Valachovou. Ta slovně utřela skoro každého. Této paní se to též stalo chlebem. P. Mertin, ač si ho profesně vážím, se zrovna za učitele nepostavil. Papírové koule v době, kdy třídami létají židle a lavice, je výsměchem učitelům, kteří jsou na pokraji vyhoření. Teoreticky radit umí kdekdo. Přijďte do těchto "běžných" tříd pracovat, a to dlouhodobě. S žáky, s problematickými rodiči,atp., když víte, že odborných pracovišť je málo. Čeká se na průšvih? To pak zase bude velké téma v médiích?... Ale pozdě!Okomentovat