19.5.19

Martina Kurowski: Finské školství českýma očima

Očima učitelů: Nejen studenti mají v oblibě stáže v rámci programu Erasmus+, ale i my, pedagogové se rádi jezdíme inspirovat za naše hranice. Poslední týden v březnu 2019 jsem měla možnost navštívit partnerskou univerzitu NOVIA v přímořském Turku.


Z článku v KSOP.PED.MUNI.cz vybíráme:

Co mne zaujalo na zdejší péči o děti předškolního a školního věku, byla všudypřítomná rovnost, kterou jsem až do své návštěvy chápala jako trochu vyprázdněný pojem. Ředitelka školky Kastanjen Paula Forsblom-Sinisalo přímo říká: „Každý den se my dospělí učíme od dětí něco nového, neměníme my je, ale ony nás.“ V Kastanjen vnímají nástup dítěte do školky jako velice závažnou změnu v životě rodiny, takže jsou připraveni před nástupem do školky rodinu navštívit, seznámit se s dítětem, jeho přirozeným prostředím a rodičům vysvětlit detaily docházky do jeslí či školky (ve Finsku se věnují ve školkách dětem už od několika měsíců do 6 let).

Na základní škole Braheskolan nás přivítala zástupkyně ředitele Karola Kojo. V této škole jsou děti od velice raného věku (jesle, školka) až do 9 let. Důvěra, se kterou přistupují všichni pracovníci školy k malým dětem je obdivuhodná. Oběd si všechny školní děti nabíraly v jídelně samy a samy zodpovídaly za to, kolik čeho sní. Že jsou obědy ve školních zařízeních zdarma, to je samozřejmost.

Ve finských školách se vyučuje podle témat, klasické vyučovací předměty, jak je známe my, jsou minulostí. Karola přiznává, že někteří kolegové se progresivním změnám hůř přizpůsobují, ale vize školy je taková, že každý je podpořen podle svých maximálních možností. Rovnost začíná už na WC, které není rozděleno dle příslušného pohlaví, do kabinky může kdokoli, kdo momentálně potřebuje.

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Ve finských školách se vyučuje podle témat, klasické vyučovací předměty, jak je známe my, jsou minulostí."

Toto tvrzení není pravdivé. Z naší školy jsme v rámci jednoho projektu také nedávno navštívili jednu finskou školu. Kromě toho, že o provoz školy se nestará ředitel, ale zřizovatel, kromě toho, že tam měli lavice po jednom s úložným prostorem pod odklápěcí deskou, ve kterém měla děcka neskutečný bordel, kromě toho, že děcka měla oblečení a boty ve třídě nebo na chodbě před třídou a chodilo se o přestávkách často ven, kromě zmíněných obědů zdarma a kromě dobře zajištěného personálního obsazení školy, o kterém se nám může jenom zdát, tam výuka vypadala v podstatě úplně stejně jako u nás. Jo a ještě mne tam zaujala jedna věc, učebnice do matematiky mají zpracovány ve třech úrovních (nadaný žák, průměrný žák, slabý žák). O tom se nám u nás nůže také jenom zdát.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dobře zajištěného personálního obsazení školy, o kterém se nám může jenom zdát

Snad že i autorka článku měla hezký sen. Sen o zkompetentňovacím ráji na severu.

samy zodpovídaly za to, kolik čeho sní

Pytlici věří, že tu nevypadlo zvratné 'se'. To by se hned ti pytlici zajímali o to, komu že by se ty děti měly zodpovídat za to, kolik čeho pozřou.

Ivo Mádr řekl(a)...

S těmi obědy zdarma a pro všechny Finsko předstihlo i socialistické Československo. Komunisté byli břídilové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A tak je to s mnohým.
Kolikrát se pracně znovu zavádí, co tu už bylo, a co se právě jinde odkoukalo.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Co mne zaujalo na zdejší péči o děti předškolního a školního věku, byla všudypřítomná rovnost, kterou jsem až do své návštěvy chápala jako trochu vyprázdněný pojem."

No, po precteni ukazky to za mne je furt celkem vyprazdny pojem…

Az na ty zachody, ale to je z praktickeho hlediska kravina… Navic nevim jestli je to nejaky znak rovnostarstvi, ve Francii je maji taky spolecne a to je celkem segregovana zeme…

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nejsou tak zcestovalí, tak si představují společné záchody jako v jedné místnosti jednu dlouhou latrinu, a nějak se s tím nedokáží srovnat.
V civilizovaném světě... ve Finsku!!!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja nevim. Rovnost. Proc se mi vzdycky do hlavy vkradou myslenky, ktere jsem slychavala v radiu a televizy pred 40-50 lety?
Takove ty koldomy, a tak. Vsichni maji dle zasluh, penize prestavaji existovat.............. Ze by kolebeh blbosti v prirode?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

učebnice do matematiky mají zpracovány ve třech úrovních (nadaný žák, průměrný žák, slabý žák)

Podle čeho jsou prosím rozdělováni? Dík.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle čeho jsou prosím rozdělováni?

Pytlici by to udělali tak, že by všem rozdali učebnice pro nadané žáky. Těm žákům, kteří by jim rozuměli, by je ponechali. Těm, kteří by nerozuměli, by pytlici rozdali učebnice pro průměrné žáky, a tak dále. Žákům, kteří by nerozuměli ani učebnicím pro slabé žáky, by nechali pytlici sepsat plán individuálních úlev od čehokoli s oprávněním těchto žáků rušit při práci všechny ostatní žáky, kdykoli se jim zamane.

Okomentovat