29.5.19

Ladislav Šustr: Schillerová nás podvedla, stěžují si učitelé. Slibované platy jsou v ohrožení

Premiér Andrej Babiš dříve vyhlašoval, že „učitelé na tom musí být stejně jako právníci nebo doktoři. Finančně i společensky“. Nyní se však zdá, že se rozhodl na pedagozích šetřit. Ministryně financí Alena Schillerová totiž navrhla, že učitelé dostanou na příští rok přidáno o 10 procent místo slibovaných 15 procent. Kritika se však na šéfku financí strhla jak ze strany odborů, tak od zástupců zaměstnavatelů. Pedagogická komora v reakci na návrh Schillerové začala shánět podporu pro případnou stávku.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Odboráři v čele s Josefem Středulou připomněli, že to byla vláda Andreje Babiše, kdo v minulosti neustále slibovala razantní navýšení platů ve školách. „Osobně si myslím, že ze strany ministerstva to není dobrá pozice. Sliby tohoto druhu se rozhodně plnit mají. Jestliže někdo prohlašuje, že je potřeba podpořit budoucí vzdělávání, tak součástí vzdělávacího systému nejsou v žádném případě jen učitelé a učitelky, ale taktéž vysoké školy a nepedagogický personál. Bereme celou záležitost v kontextu a nemyslíme si, že by mělo docházet k tak dramatickému rozdílu,“ řekl pro Echo24 Středula, který navrhuje pro pedagogy 15 procent a nepedagogické pracovníky 10 procent.(...)

Rozhořčení neskrývá ani Pedagogická komora, podle které se učitelé chystají ke stávkové pohotovosti. „Cítíme se podvedeni, protože se v loňském roce slibovalo přidání o patnáct procent a ve skutečnosti to bylo jedenáct. V letošním roce zatím nevíme, protože se slibovalo zase patnáct procent. Za další rok se pak slibuje už jenom deset procent. Jsme z toho rozčarováni a zklamáni. Oslovili jsme naše členy s dotazníkem, zda není vhodná doba vyhlásit stávkovou pohotovost. Zatím nemáme všechny odpovědi, z výsledků ale vyplývá, že devadesát procent odpovědí je pro vyhlášení stávkové pohotovosti,“ řekl pro Echo24 prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Žádné komentáře:

Okomentovat