7.5.19

Jiří Vavroň: Žiletkou si některé děti pomáhají dokázat, že žijí

„Prostě jsem musel vzít do ruky žiletku a pořezat se na obou rukách. Byla to tak strašná úleva, protože mě přestala bolet duše. A když to uviděla máma, jak jsem celý od krve, tak jsem po dlouhé době zažil pocit, že mě vnímá, že o mě ještě stojí.“ Tak popsal své pocity třináctiletý Jakub, jedno z dětí či lépe řečeno jeden z dorůstajících mladých lidí, kteří na vlastním těle a duši zažili to, co se nazývá sebepoškozování.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Sebepoškození je podle Kertészové signál pro rodiče, aby pátrali, co se děje, sedli si s potomkem, mluvili s ním a zabývali se jím.

Rodiče, kteří zjistí, že jejich dítě na sebe vztáhlo ruku, způsobilo si zranění, by především neměli propadnou panice, nereagovat unáhleně, nebo dokonce začít dítě obviňovat, že je slaboch, či ho zesměšňovat. Rozhodující je zachovat chladnou hlavu. A pak začít s dítětem či mladistvým sdílet jeho starosti, aby cítilo opravdový zájem.

Rozhodující je trávit se svým dítětem volný čas, dát mu jasně najevo, že jste zde pro něj, připraveni mu pomoci, nabádají experti.

Sebepoškozování je celosvětový problém. Studie provedená na Florida Atlantic University navíc u mladistvých v USA odhalila novou formu sebepoškozování. Jde o takzvané digitální sebepoškozování, kdy dospívající anonymně publikují, rozesílají a sdílejí zprávy ponižujícího a urážlivého charakteru o vlastní osobě.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

si dítě či mladistvý neumí poradit se svými problémy

Neumí si poradit, protože mu nebylo umožněno se naučit řešit svoje problémy. Buď ty problémy za něj od mala řešil někdo jiný nebo mu byly ze života problémy systematicky odstraňovány i s příčinami těch problémů. Zejména pak jejich učiteli.
Pytliky by zajímalo, z jakých sociálních poměrů pocházejí poškozující se děti, jakou mají životní úroveň, jaké mají pracovní návyky a jaké zájmy. Jestli pravidelně sportují, pracují, plní nějaké povinnosti. A tak nějak podobně.

digitální sebepoškozování, kdy dospívající anonymně publikují, rozesílají a sdílejí zprávy ponižujícího a urážlivého charakteru o vlastní osobě

Tak v tom se pytlici vyloženě našli. Znamená to pro ně poměrně zásadní zjištění, že mají myšlení dospívajícího mládežníka a že jsou po americku trendy. To jim tak zvedlo sebevědomí, že se nejspíš přestanou sebepoškozovat zátěžovými sporty a mytím nádobí. Možná i změní profesi.

Okomentovat