22.5.19

Jiří Hroník: Facka učiteli: Ředitel školy nemlčí. „Zeman za to nemůže.“ O školách se lže a tutlá, je to takhle

Českou školní inspekci více zajímá klima ve třídě než výsledky. A pokud má škola více žáků se sníženou známkou z chování, tak se z toho musí zodpovídat. Proto se školy snaží i závažnější prohřešky žáků tutlat a přehlížet, dokud nenastane nějaký exces, jakým byla tragédie na Třebešíně. I o tom v souvislosti s fackou žákyně šesté třídy učiteli v Bílině hovoří Miroslav Šoukal, který děti vnímá nejen pohledem dlouholetého ředitele základní školy, ale i optikou lektora jejich volnočasových aktivit. Zcela mimo realitu je podle něj aktivista a kandidát TOP 09 na senátora Martin Uhlíř, který viníka incidentu našel v prezidentu Miloši Zemanovi.

Z rozhovoru v ParlamentniListy.cz vybíráme:

Jak je to s agresivitou dětí ve školách? Říká se, že neustále roste, můžete to potvrdit?

Určitě agresivita mezi žáky roste, rovněž šikany přibývá, dokonce i na prvním stupni. V době mého mládí byla určitě ve škole větší kázeň, učitel byl pro žáky autoritou a rodiče většinou stáli na straně školy. Kdybych si doma stěžoval na učitele, že mě nespravedlivě potrestal nebo něco podobného, tak bych to doma schytal, zatímco nyní v mnoha rodinách bezmezně věří svému dítěti a učitele v podobných případech před dětmi titulují i nevhodnými výrazy. A dítě se pak podle toho ve škole chová. A školy, aby se zalíbily rodičům, tak často nevhodné chování dětí přehlížejí, při hospitacích hodnotí, zda se učitel dostatečně usmíval a tak dále.

I Českou školní inspekci více zajímá klima ve třídě než výsledky žáků. A pokud má škola více žáků se sníženou známkou z chování, tak při inspekci se z toho musí zodpovídat. Proto se často školy snaží i závažnější prohřešky žáků ututlat, přehlížet a být v relativním klidu, než nastane nějaký exces, viz tragická událost na Třebešíně.

Z toho mi vychází, že školní inspekce je paskvil na kontrolní orgán. Politická korektnost v praxi, děti jsou nepostižitelné, a pokud jsou trestány, tak je chyba v učitelích. To myslíte opravdu vážně, že se školy bojí dávat horší známky z chování, aby to od inspekce neschytaly?

Nejen z chování, ale i z dalších předmětů. „Jak to?“ „Co jste pro to udělali?“ To jsou otázky, kterým pak musí čelit. A inspekce si vždy najde něco, že třeba škola rodiče pozdě nebo nedostatečně informovala a podobně. Vždy hledá, kde udělala chybu škola, proto se tomu školy tím tutláním brání.

Inspekce ani nerespektuje nálezy Ústavního soudu. Navíc je to orgán, na který si nelze stěžovat, proti rozhodnutí inspekce se nelze soudně bránit, jedině v případě, kdy rozhodnutí inspekce kantora konkrétně poškodilo. Lze maximálně podat námitku, inspekční tým to postoupí svému vedení, a to rozhodne. Proti tomuto rozhodnutí se pak už nelze nijak, ani civilním soudem, bránit.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zeman za to nemůže.

Za to, v jakém stavu se nachází společenství lidí a jeho součásti, může každý, kdo se na životě společenství v nějakém okruhu svojí působnosti nějak podílí. Kdekdo se tedy podílí s větším či menším dopadem. To znamená, že díl svojí odpovědnosti nese jeden každý člen toho společenství. Dokonce i ten, který v nějaké interakci s okolím nevyvozuje žádnou aktivitu, nese odpovědnost za skutečnost, že společenství zůstává v tom stavu, v jakém je.
Obecné povědomí o tom, co správné je, a co není, se následně nemalou měrou promítá i do dílčích činů jednotlivých lidí. Z odpovědnosti za stav rodiny, pracoviště, bytového domu, obce, státu se nemůže vyvázat nikdo. NIKDO! Na tož pak Zevlman, prezident nejzemitejší země Zeměkoule.

Ivo Mádr řekl(a)...

Od facky učitelovi k prezidentu Zemanovi. Je to ale fakt krkolomná konstrukce. Zemana nemusím, nevolil jsem ho. Spoluodpovědnost za tuto situaci však mají všichni "ti predátoři", kteří se hrnou do všemožných funkcí a pozic. Jde o funkcionáře všech politických stran, bez výjimky.
Svým způsobem je postižený celý svět - kabaret v parlamentu VB ohledně Brexitu, násilí nejen na školách v USA,...Mnohdy seznávám, že máme ještě co dohánět. Mám obavy, že "fackou" to v ČR ještě neskončilo.

Okomentovat