21.5.19

Jednota školských informatiků: Hodnocení plnění Strategie digitálního vzdělávání k 17. 5. 2019

Přibližně po roce se vracíme k hodnocení realizace Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 (SDV). V mezičase došlo k dosud patrně nejzásadnějšímu pokroku, aspoň co se týče reálných výsledků. Uvedený pokrok nicméně neodpovídá stanoveným cílům, Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 se nadále potýká se stejnými problémy, jako celých předchozích pět let.

Značné množství aktivit je realizováno skrze projekty z “evropských” peněz (zejména PRIM, PRDG, PPUČ, SYPO), což způsobuje zpoždění, znesnadňuje přesné zacílení na priority SDV i pružnost v reakci na změny situace. Není jasné pokračování aktivit po skončení projektů.

Dopady SDV jsou poprvé zřetelné i v praxi. Shrneme nejdůležitější hmatatelné výsledky za pět let práce:
Uvedené výsledky mohou samy o sobě působit pozitivně, musíme však upozornit na závazky, které doposud SDV nenaplnila:
  • Recenzní systém pro efektivnější vyhledání digitálních vzdělávacích zdrojů je stále v pilotní verzi.
  • Konkrétní podoba RVP s novou informatikou a digitální gramotností není hotová, není jasný způsob jejich zavedení do praxe.
  • Není jasný způsob proškolení dostatečného počtu učitelů pro nové pojetí výuky.
  • Vedení škol ani zřizovatelé stále nemohou využít dlouhodobě udržitelné financování digitální infrastruktury škol, včetně její správy.
  • Chybí i možnosti profesního rozvoje ředitelů a zřizovatelů škol.
V roce 2017 ministerstvo zahájilo sběr podnětů k revizi SDV, kterou ale patrně nedokončilo. Stále tak přetrvávají problémy identifikované v předchozích letech. Opět lze zopakovat, že SDV není prioritou, popř. je prioritou pouze proklamativní. Na realizaci opatření SDV řešená mimo OP VVV stále nejsou vyhrazeny odpovídající prostředky, nejsou vyhodnocovány obecné indikátory úspěchu, téměř každé čtvrté aktivitě MŠMT mění termín splnění a každá druhá je zpožděná. Komunikace směrem k odborné i široké veřejnosti je nekoncepční a nedostatečná. Nadto ve výroční zprávě MŠMT k SDV projednané vládou nacházíme nepřijatelné posouvání významů a hodnocení neodpovídající skutečně odvedené práci.

Implementace SDV je tedy zatím stále spíše neúspěšná. MŠMT nedávno zahájilo přípravy Strategie vzdělávací vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Má-li být nová strategie úspěšná, nesmí opakovat minulé chyby a digitální vzdělávání musí být její nedílnou součástí - a to ve formě takových opatření, která budou mít vyvážený stanovený cíl, nárokované zdroje a přidělený čas.

Autor: Daniel Lessner, předseda Jednoty školských informatiků

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici doufají, že se při tom všem číslicovém vzdělávání nezapomene na výuku psaní na klavesnici alespoň 6+2 prsty. A to do doby, než začnou být číslicová zařízení cele ovládana hlasem včetně jeho zčíslicověného záznamu. Současné děti už pořízení textu prostřednictvím klávesnice nezvládají, prostěěě.
Což třeba taková výchova k datlování?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Tabulka, co se žáci nově naučí z informatiky a digitální gramotnosti."

Dve tabulky, dohromady na 11 stran, asi sest tisic slov, ve formatu .docx - opravdu ukazka kompetenci pro 21. stoleti...

Pavel PEŠAT řekl(a)...

To JJ: Tak to zkuste veřejnosti žijící v edukačním systému 19. až 20. století vysvětlit jinak. Máte příklad?

Jiri Janecek řekl(a)...

No, treba format pdf... To uz zvlada i ministerstvo, informatici z NUV by mohli tez…

Jinak tabulka plna vet muze mit smysl, ale pouze pro ty, co ten problem/pojekt resi ("mame vyplnena vsechna policka"). Jako vystup pro verejnost to je celkem k nicemu. A kdyz uz, tak pro kazdy stupen zvlastni tabulka (neni uplne dobre hned videt, ze nejeden vystup ekonomickeho stredoskolaka je pod vystupem zaka ZS).

Systemovou chybu vidim v tom, ze par lidi (kteri teda muzou byt uplne skveli ucitele, ale taky nejeden z nich muze byt spis nez ucitel praktik "snilek a fantasta", pripadne docela obycejny magor) definuje nejaky obsah a vystup vyuky informatiky, a nikde neni naznak nejake nasledne iterace pres vsechny predmety ci okruhy daneho stupne skoly.

Plus teda jsou to jalove pindy, jako cele ty RVP dokumenty…

Okomentovat