26.5.19

Helena Vlachová: Zoufalý stav školství

Agresivita žáků, agresivita rodičů, organizovaná lenost, nesmyslné projekty, skleníkové prostředí, inkluze. Tak by se dal charakterizovat stav vzdělávání u nás.


Z článku v Blog.iDNES.cz vybíráme:

Skleníkové prostředí na školách, zejména základních. Doslova se rozbujel business s tím, že rodiče nevychovatelných a líných žáků si obstarávají pro své dítko rozličná potvrzení od psychologů, proč se jejich potomek chová, jak se chová, případně, že trpí tou či onou poruchou učení. Takoví žáci pak mají tzv. individuální plány výuky, což nesmírně papírově zatěžuje učitele. Žáci nejsou takto vůbec připraveni do běžného života, kdy zaměstnavatele nezajímá, jakými poruchami chování či učení dotyčný trpí, zajímá jej, jak se adept na práci umí zapojit do pracovního procesu. Jenže organizovaná lenost na základních školách činí své, mladí se do práce nehrnou a kolikrát se raději rozhodnou, že ani pracovat nebudou. Není žádná povinnost, proč by se tedy snažili. Zatěžují pak náš sociální systém..

Dalším ranou pro školství znamená inkluze, o níž ani netřeba hovořit. Je otázkou, zda prospívá handicapovaným dětem. Čemu bezesporu více přispěla, je další papírování, nedomnívám se, že by nějak zohlednila postižené děti. Možná je takovým lépe, když mohou být ve třídě, v níž jsou děti na stejné či podobné úrovni a při výuce se postupuje pomaleji, s větším individuálním přístupem ke každému žáku.

Jít učit? Toť otázka vskutku shakespearovská. Jít pracovat do oblasti, která leží v rozvalinách, v níž panuje neřád, není pro každého...

7 komentářů:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nezoufejme, neřád si nejpozději do deseti let sedne:
Rodiče budou vyjeveně koukat, že není na koho řvát, protože ve třídách nebude nikdo, kdo by učil, a tudíž na sebe nechal řvát. Tátové Parťáci budou dávat svým dětem jedničku za hada sami a doma. Eduexperti a „didaktici“, co nikdy neučili, najednou nebudou mít koho poučovat, ovšem aby šli sami před katedru – nota bene za ten plat – to po nich nikdo nemůže chtít. Normalizátorský cenzor se bude na nejmenovaném webu plácat po obou svých ramenou, že na „jeho“ web chodí aspoň trollové a matematik, který má tu drzost kritizovat maturitu z češtiny, jíž rozumí jako koza petrželi. (Té i té.) A byvší paní ministryně školství, pokud má jen trochu cti v těle, si hryzne ret, co způsobila zavedením idiotské inkluze po česku.

Eva Adamová řekl(a)...

"...zaměstnavatele nezajímá, jakými poruchami chování či učení dotyčný trpí, zajímá jej, jak se adept na práci umí zapojit do pracovního procesu. Jenže organizovaná lenost na základních školách činí své, mladí se do práce nehrnou a kolikrát se raději rozhodnou, že ani pracovat nebudou. Není žádná povinnost, proč by se tedy snažili. Zatěžují pak náš sociální systém.."

Lidí nezapojitelných do pracovního procesu budeme vychovávat čím dál tím víc. Budou mezi ně patřit žáci s LMP a další celá řada žáků s IQ pod 80, kteří si to odsedí na běžných základkách a veškerou práci za ně při tom budou dělat asistenti. Kdyby chodili do praktických škol naučili by se alespoň samostatnosti, číst, psát, učivo, které odpovídá jejich intelektuální úrovni, a trošku dělat rukama, díky inkluzi nebudou umět ani to. Dále mezi ně budou patřit maturanti, jejichž intelektuální úroveň jim nedovolí vykonávat zaměstnání, která maturitu vyžadují, a další zaměstnání bude "pod jejich úroveň." A pozor ona nám ta organizovaná lenost dorazila už i na gymnázia. Dobrým 30 % studentů dělá problém pravidelná docházka do školy a dalším 30 % dělá problém myšlení a při výuce mají úplně prázdný pohled.

Už dnes u nás pracuje 10 % cizinců a v budoucnu budeme za ukrajince a další migranty rádi.

E.Kocourek řekl(a)...

Neporozuměl jsem té zmínce o individuálních plánech v souvislosti s (organizovanou?) leností. Přece když žák přistoupí na IVP, tak mu to jeho učitel může zorganizovat tak, že maká (ten žák) "jako barevnej". ////

Asi (určitě?) něco důležitého o situaci na ZŠ nevím. Vycházím ze situace na SŠ, a tam se (ti moji) individuálové rozhodně neflákají. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Abych byl ještě přesnější. IVP je u nás považován za nejjistější cestu ze školy pryč. Neboť valná většina žáků na IVP propadne lenosti (a následně NEODVRATNĚ letí). Avšak ti, kteří neodpadnou, MUSÍ dřít. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by to neviděli zase až tak dramaticky. Školní život je pestrý. Zatímco dřív byl jednou za rok výlet do hlavního města, nějaký ten koncert nebo přednáška, v dnešní překotně měnící se době stíhá akce akci. Pravidelné rojektové dny jsou ještě pravidelněji prokládány dalšími výchovnými akcemi ze všech naprosto zásadních oblastí života každého platného člena naší společnosti a navíc i mnohými, jak jinak než zábavnými, testovacími a dotazníkovými hodinkami.
Samo zkompetentňování ve vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie se stává sledem poněkud nahodile občasných konzultací. Tu dvakrát za měsíc, tu jedenou za tři týdny. To není zoufalství, to je čirá pytlikovic radost...

Ivo Mádr řekl(a)...

"Už dnes u nás pracuje 10 % cizinců a v budoucnu budeme za Ukrajince a další migranty rádi."

Za ty z Blízkého východu asi ne, tam je ohledně zaměstnání slyšet pouze café a bar, sociální dávky, kebab, .... ČR zachrání pouze průmyslová revoluce 4.0. Část neupotřebitelných spoluobčanů a migrantů dostane jednotnou sociální dávku na přežití a zábavu. Ostatně, testuje se tento model ve Finsku a Švýcarsku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Prominte kolegove, ale ten clanek neni moc chytry. Jo, je plny emoci, bohuzel bez empatie pro vsechny strany.
Nezlobte se, ale tvrdit, ze lide s poruchou uceni nebo i lmp si nekde nechali vyrobit papir, je vuci tem lidem hooodne hnusne. Jsou to jejich celozivotni problemy, jsou to jejich vady, se kterymi se narodili a kterych se nezbavi. Ti lide doplaceji na:
1/ bezni ucitele s nimi neumi pracovat. Neumi jim davt praci, ktera by je aspon trochu postecila kupredu
2/ tzv. experti siri o nich zvasty o ulevach. Ale ty deti nemaji mit ulevy, pouze maji mit jinak nastavenou praci
3/ klima ve tridach byva nastaveno proti nim- von nepise diktat,!, von ma jiny priklady!......
4/ rodice byvaji poradnami casto ubezpecovany, co jejich dite nemusi. Nepracuje se s tim, co musi.

Kdyz mimprijdou rodice, delam toto: sednu si s nimi a vysvetlim, ze se zjistenim problemu jejich ditete zacina prace NAVIC. Pro vsechny- pro dite, ucitele i rodice. Vetsinou volim jako priklad postizeni treba nevidomeho, kdy popisu , ze ackoli panbuh ditetti nenadelil zrak, nandal mu na hrb jeste krome dalsiho nutnost zorientovat se ve svete bez tech oci a ze ho sice muzeme litovat, ale moc mu nepomuzeme. A dite musi makat, aby v zivote obstalo a kdyz se to povede, je to super, protoze se tskovy clovek zacleni do zivota a je schopen sam nebo s mensi pomoci fungovat.
A takto to ma byt s kazdym, kdo ma nejaky hendikep.
Jako ucitele jsme povinni pomahat. Kdyz to neumime, tak jsme povinni se nekde zeptat jak to delat. I kdyz se nam to zda nespravedlive. Ale ono neni spravedlive nic, ani to dite nemelo stesti a vy se po nem jeste budete vozit!
Kdyz se vam moje slova nelibi, bojujte za to, aby ucitele umeli s temi detmi pracovat. Nehazejte to na obeti.

Okomentovat