8.5.19

Eva Kolovrátková: Školy na okraji Prahy bojují s převisem zájemců. Nespádové děti téměř nemají šanci

„Nespádové děti nebereme,“ slyšela opět řada rodičů u letošních zápisů do prvních tříd na okraji Prahy. Školy už jsou totiž často i desátým rokem přeplněné a na jiné než spádové děti nemají kapacity. Některé otevírají i sedm prvních tříd najednou. Nespádové prvňáčky proto ředitelé většinou odmítají automaticky. Rodiče tak stále přistupují k účelové změně adresy, aby dostali dítě na školu, kterou preferují.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Školy si s vysokým počtem přihlášených prvňáčků musí poradit. Každá škola řeší situaci po svém. V Uhříněvsi otevřou další třídu, v Čakovicích staví novou budovu. „Hlásilo se více dětí, než je naše současná kapacita. V příštím školním roce budeme mít sedm tříd, tolik jich máme už počtvrté. Třídy navyšujeme permanentně už 10 let a ještě budeme asi dalších šest let navyšovat. My teď ale dostavujeme objekt, který budeme za měsíc otevírat, takže ta kapacita bude dostatečná,“ upřesnil ředitel čakoviské školy.

„Musím nechat místo v případě, že by se někdo přestěhoval do spádové oblasti. Je to vždycky taková sázka do loterie. Letos proto musíme otevírat čtyři třídy, zatímco v současné době máme tři první třídy. Vzhledem k tomu, že se v Uhříněvsi hodně staví, počet dětí stoupá,“ vysvětluje situaci v Uhříněvsi Vodičková.(...)

Právě kvůli nedostatku míst ve školách v Praze a okolí rodiče budoucích prvňáčků často svým dětem mění adresy, aby je dostali na školu, kterou preferují. Někde si za přepis bydliště dokonce můžou i zaplatit. „Na facebookové stránce Klánovic jsem viděl i příspěvek, kde lidé za přepis adresy dítěte nabízí 10 tisíc korun. V diskusi pod příspěvkem pak lidé psali, že jim nabízeli přepis adresy i za 15 tisíc,“ dodal ředitel klánovické školy.Žádné komentáře:

Okomentovat