26.5.19

Dagmar Helšusová: Vraťme děti od počítačů zase zpátky k pohádkám

Knížky, kam se podíváš. A k tomu autogramiády, soutěže nebo výtvarné dílny. To vše přinese červnový Festival dětského čtenářství v Liberci s podtitulem Pohádka – vrátka do světa fantazie. „Základem dobré knížky je dobrý příběh. A v pohádkách je navíc jasně definováno dobro a zlo, což je v dnešním světě, kde děti napadají dětské bandy, zásadní,“ říká Dagmar Helšusová, jež stála u zrodu akce. Na festivalu se můžete setkat nejen s knihami, ale i jejich autory – Petrem Stančíkem, ilustrátorkou Galinou Miklínovou či básníky Jiřím Dědečkem a Jiřím Žáčkem.


Z rozhovoru Jany Švecové s Dagmarou Helšusovou v Liberecký.Deník.cz vybíráme:

Mezi žánry dnes jednoznačně vítězí fantasy. Je tomu tak i u dětských příběhů?
Je. Děti stále víc utíkají z reálného světa do říše fantazie. Podle mě to má hodně společného právě se světem počítačů, různých mobilních aplikací a sociálních sítí. Někdy je ten vliv pro mě až šokující. Vyhodnocovali jsme třeba výsledky každoroční dětské básnické soutěže. Zarazilo mě, jak otřesné, násilné a morbidní básně dnes některé děti píšou. V takové míře jako letos jsem se s tím ještě nesetkala. Samozřejmě, že tahle temná témata k dospívání a pubertě tak trochu patří, ale ta míra je pro mě docela děsivá. Myslím, že se v dětském světě odehrává něco, co je zarážející.
6 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Vstup na web akce je zablokován...

E.Kocourek řekl(a)...

Od počítačů k pohádkám?! -- Chápu, že paní Helšusová hovoří ve zkratkách, ale takto postavený je ten její návrat nesmyslný. Pohádky jsou obsah, počítače jsou prostředek, a tudíž tyhle dvě kategorie nemohou být SPOLU v rozporu. ////

Pokud se paní Helšusové ten její vytoužený návrat k pohádkám splní - což bych jí přál - tak děti si ty pohádky nejspíš budou číst na počítačích (nazývaných třeba smartfouny). ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

POhádky ano, fantasy ne? Paní autorka je taky někde mimo.

Ygrain řekl(a)...

Paní je mimo mísu - pokud se nebavíme o něčem jako Hra o trůny (kterou malé děti asi běžně nečtou), fantasy dobro a zlo obvykle odlišuje velmi dobře. Což by věděla, kdyby měla něco načteno.

BTW, Statečný cibulka se četl dobře, ale ta politická agitka z něho čpí na sto honů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

zpátky k pohádkám

Pytlici nejsou až tak moc přesvědčeni, že dětem prospěje, když se jim budou předkládat prohlášení bývalé ministryně školství o utěšeném proinkluzním stavu školství a ministra současného o ještě utěšenější expanzi učitelských platů.

Tomáš Barták řekl(a)...

A co pohádky O třinácti tchyních nebo Kašpárkův hrobeček, jejichž autorem je náš největší velikán Jára C.

Okomentovat