13.5.19

Anketa: Posouzení 39 výroků vybraných SKAV, charakterizujících současné problémy vzdělávání v ČR

Pedagogicke.info se na vás obrací v souvislosti s přípravou Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ a dovoluje si vás požádat o vyplnění dotazníku, který pomáhá identifikovat klíčové problémy současné soustavy vzdělávání v ČR. Tento dotazník vychází z dotazníku iniciativy Stálé konference asociací ve vzdělávání, z. s. (dále jen SKAV) a pedagogicke.info chce znát názory svých čtenářů na uvedená témata, aby je bylo možno porovnat s názory vybraných expertů v rámci šetření SKAV.


Dotazník SKAV přímo navazuje na sběr prioritních témat mezi 400 experty realizovaný v průběhu února a března 2019 v rámci Iniciativy Úspěch pro každého žáka ve spolupráci a v koordinaci s prof. Arnoštem Veselým, který vede externí expertní tým MŠMT pro přípravu Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+.

Šetření SKAV, na kterém se aktuálně podílí 748 expertů z různých oblastí vzdělávací soustavy ČR, probíhá metodou Delphi ve dvou kolech. V první kole byli experti požádáni o posouzení 39 výroků charakterizujících současné problémy vzdělávání v ČR. Ve druhém kole, které bude probíhat v druhé polovině května 2019, budou mít experti možnost seznámit se s hodnocením a komentáři ostatních účastníků šetření (vše anonymně) a korigovat či upřesnit své odpovědi z prvního kola.

Tento dotazník pedagogicke.info bude zpracován pouze v rámci Formulářů Google a data budou publikována jako otevřená k dalšímu zpracování. Veškeré poskytnuté informace budou považovány za důvěrné a budou zpracovány anonymně.

Vyplnění dotazníku vám nezabere déle než 40 minut. Vyplňování můžete kdykoliv přerušit a k rozpracovanému dotazníku se následně vrátit. Vyplňování dotazníku prosím dokončete nejpozději do 31. května 2019.

7 komentářů:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Žádný dotazník už vyplňovat nebudu, ale rád bych zde zveřejnil svou reakci na 37 výroků SKAVu (kopie odeslaného e-mailu, zde vynechávám oslovení).

1) Zasílám vám touto formou své votum separatum ke druhému dotazníku (37 výroků). Některé mnou identifikované okruhy problémů (viz níže) v něm chybí nebo byly zkresleny, řada výroků působí nevěrohodně, zásadní témata jsou podle mého názoru opomenuta. Provedená syntéza proto působí svévolně a je přinejmenším předčasná. Aktuálně vím o dvou dalších respondentech, kteří mají podobný postoj. Považuji za žádoucí zveřejnění původních okruhů definovaných respondenty v prvním kole šetření.

2) Mám výhrady k reprezentativnosti šetření. Považuji za absurdní, aby neziskové organizace, které za vzdělávání nemají žádnou odpovědnost, měly větší zastoupení než zřizovatelé škol nebo akademická sféra. Čtvrtinové zastoupení učitelů je velmi málo a podle mého názoru vyvolá bouři nevole. Není zřejmé, jak se zpracovatelé vyrovnávají s různou vahou názorů - dotazníky od jednotlivců mají stejnou váhu jako dotazníky od organizací se stovkami nebo tisíci členů? Anonymitě šetření by jistě neublížilo zveřejnění seznamu respondentů (argumentace GDPR je v případě institucí nemístná).


Rozpornost principů fungování vzdělávací soustavy. Nelze mít vzdělávací soustavu zároveň inkluzivní a exkluzivní. Nelze mít maturitu pro všechny a zároveň udržet její vysokou úroveň.

Nereálnost vzdělávacích cílů, jejich nepřehlednost a nesrozumitelnost. Jejich nejisté přijímání odbornou i laickou veřejností. Libovůle při hodnocení jejich dosahování.

Dlouhodobá frustrace učitelů, způsobená zejména planými sliby a nerealizovatelnými požadavky.

Dlouhodobé podfinancování školství.

Slabé právní postavení učitelů a škol.

Radek Sárközi řekl(a)...

Některé z 39 výroků jsou vnitřně rozporné - úvodní část je zcela v rozporu s podrobnějším popisem. K takovému výroku se pak v zásadě nelze nijak smysluplně vyjádřit...

Josef Soukal řekl(a)...

Ad RS: Totéž jsem psal ve svých odpovědích.

Radek Sárközi řekl(a)...

Za závažný problém, který celé šetření zpochybňuje, považuji, že se mezi 39 výroků nedostal největší problém českého školství - skutečnost, že MŠMT nejedná s pedagogy a nekonzultuje s nimi chystané změny. V pětici největších problémů jsme ho přitom za Pedagogickou komoru uváděli...

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/05/5-nejzavaznejsich-systemovych-problemu.html

Jiri Janecek řekl(a)...

Trochu jako by tomu Veselému radil Kartous… Počítám, že se pak vybere 5 bodů, které nějak vyjdou (byť to respondent myslel úplně naopak; i když teda s tím vhodným předvýběrem ani nebude třeba), a z těchto "tvrdých" dat bude Kartous a spol. vařit svoji bramboračku...

Nicka Pytlik řekl(a)...

jako by tomu Veselému radil Kartous

Jestli se kdy komu dostalo rady přímo královské, pak jedině od auditorů vzdělanosti.

Jiri Janecek řekl(a)...

Chtel jsem napsat "jako by to misto nej psal"... Myslim, ze Kartous oficialnim clenem nejakeho toho expertniho tymu uz je.

Ja bych i bral, ze se v nejakem vizionarskem dokumentu budou omilat jalove kraviny… Ale kdyby tam posadili mne, tak se snazim dat si bacha, abych to nebylo na prvni pohled neco jako zobrazeni 1:1 nekolika minulych eduinskych auditu.
Aspon neco bych se snazil tam dat navic, neco vyhodit a vyhnout se tem konstrukcim "notovy papir byl drahy - Cimrman mel malo penez"...

Okomentovat