10.5.19

Anketa ČERNÁ A BÍLÁ: Má být maturita z matematiky povinná?

Ministerstvo školství chce, aby všichni maturovali z matematiky. Uvažuje o tom, zda příští nebo přespříští rok. Ale má to vůbec smysl? Zastánci tvrdí, že matematika je důležitá k úspěchu v moderní společnosti. Hovoří rovněž o tom, že naše ekonomika trpí nedostatkem inženýrů, techniků a řemeslníků. Naopak podle odpůrců stačí pro běžnou orientaci ve finančních záležitostech kupecké počty. Argumentují také, že se věda vyvíjí velmi rychle a s technikou pomůže umělá inteligence.


Z článku v Náchodský.Deník.cz vybíráme:

Potřebujeme víc technických oborů

ANO Ekonomika trpí chronickým nedostatkem inženýrů, techniků a řemeslníků. Naopak máme nadbytek absolventů „měkkých věd“, kteří mají omezenou možnost se v oboru uplatnit. Základem tohoto nepoměru je právě podceňování matematiky. Pokud se střední školy zaměří na to, aby od žáků vyžadovaly dobré znalosti oboru, nepochybně se najde víc adeptů pro nedostatkové profese.

NE Věda se vyvíjí nesmírně rychle. Za deset let bude hospodářství vypadat úplně jinak. S technikou pomůže umělá inteligence, řada prací se úplně automatizuje. Jaké vzdělání pro novou dobu je optimální, nikdo neví. Nepochybné však je, že budoucí úspěšný člověk by měl být tvořivý. Měl by být schopen rychle přejít do jiného oboru či oblasti. Bude muset naplno využívat svých předností. Nemůže se zatěžovat něčím, v čem stejně nebude prvotřídní.

5 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Co maturita?
Je potřeba, aby výuka (nejen matematiky) měla určitou úroveň a návaznost od počátku. Musíme chtít hodnotit nejen konec procesu, ale měli bychom se pokusit zajistit celý proces a postup.

krtek řekl(a)...

"Nemůže se zatěžovat něčím, v čem stejně nebude prvotřídní." Do kamene tesat! Co z toho ale vyplývá pro masu nás, průměrných, to opravdu nevím.

Eva Adamová řekl(a)...

Popravdě, technici, inženýři, ba ani mnozí řemeslníci si s kupeckými počty prostě nevystačí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Argumentují také, že se věda vyvíjí velmi rychle

Ovšem na rychlost šíření trdlovitosti věda nemá. Snad až aporeticky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

O kolik let se oddálí povinná maturita z matematiky pro všechny, které maturita opravňuje zastávat pracovní a studijní pozice všude tam, kde se střední vzdělání ukončené maturitou požaduje, o tolik let se oddálí náprava všeho hokus pokusničení trdloidních inovátorů vzdělávání pro dvacáté první století.
Kdo údajně nepotřebuje maturitu z matematiky, nepotřebuje maturitu vůbec.
Je to zřejmé, a veškeré mudrování je nadbytečné.

Okomentovat