28.5.19

Alžběta Vejvodová, Jana Rosůlková: Rok s GDPR. Místo jména dítěte zvířátko, marketingové nabídky ale frčí dál

Je to rok, co začala platit jednotná evropská pravidla ochrany osobních údajů. V Česku se ale ukazuje, že s nimi lidé stále neumí pracovat. Strach z nařízení, pro nějž se vžila zkratka GDPR, je často žene k absurditám. Z některých muzeí tak s odvoláním na ochranu osobních údajů zmizely návštěvní knihy. V jedné pražské mateřské škole dostali rodiče pokyn, aby do omluvného listu nezapisovali děti jménem, ale vyplňovali jen značku dítěte. Místo Jana Nováka se tak omlouvá prasátko nebo chobotnička. Jinde z nástěnek sundali obrázky dětí.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Nic takového přitom evropská pravidla nenařizují. Vedení návštěvní knihy ani není zpracováním osobních údajů a podobné je to s vyvěšováním výtvarných děl. "Tam půjde o oblast osobních práv, která je upravena v občanském zákoníku," říká advokát Squire Patton Boggs Jaroslav Tajbr. Místo plošného sundávání dětských výtvorů by podle něj stačilo, kdyby školy z chodeb a tříd odstranily jen obrázky a výrobky těch dětí, jejichž rodiče o to školu výslovně požádají. Omlouvání dětí je možné jednoduše řešit předáním omluvenky učitelce.

"Přestřelení" evropských pravidel je ve školství, ale i v jiných státních institucích snadno pochopitelné.

"Školství je dlouhodobě zatěžováno výkaznictvím, metodologiemi a jinou administrativou. Evropské nařízení tak mohlo v řadě ředitelů snadno vzbudit pocit, že je třeba papírů vyprodukovat ještě o trochu více," míní Tajbr.

Dalším důvodem absurdních opatření pak může být to, že se školy většinou připravovaly na nařízení vlastními silami. V rozpočtech se jim totiž podle Asociace ředitelů základních škol nedostávalo peněz, aby si zaplatily konzultace s právníky.

2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

školy z chodeb a tříd odstranily...
Omlouvání dětí je možné jednoduše řešit ...

A nebylo by lepší nepřijímat nesmyslné zákony?

Unknown řekl(a)...

Omlouvám se za OT, ale nebylo by možné udělat něco s tou naprosto otřesnou grafikou tohoto serveru? Skoro se to nedá číst. Děkuji

Okomentovat