23.4.19

Zdeněk Sotolář: Zase ty přijímačky aneb Experti EDUinu mívají zpoždění

Je to stále dokola. Experti vynášejí své expertní soudy, ale jejich expertnost bývá často devalvována zjevnou účelovostí. Současné přijímačky přinášejí zjevná rizika. Ale ta přece hrozila i v minulosti! Proč tehdy experti mlčeli?

Feřtekova Zcela soukromá zpráva o mém (tedy o jeho) mozku a přijímačkách (Respekt 21. 4.) zcela konkrétně a srozumitelně pojmenovává tři zásadní důvody, proč přijímačky škodí: testové přijímačky vytvářejí falešný obraz o vzdělávání, testové přijímačky zesilují sociální selekci ve vzdělávání a testové přijímačky omezují svobodu učitelů ve vzdělávání.

Ačkoliv si myslím, že kritika cermatích přijímaček (alespoň těch z češtiny) značně přehání jejich dopad, souhlasím s tím, že jde o tři velmi vážná rizika. A jak jsou ta rizika vážná, ukázala nedávná diskuse o cut-off score: tento primitivní nástroj masové selekce hájili především obhájci státních přijímaček a státních maturit. Moloch testování a třídění je na postupu.

V čem má tedy Feřtek a většina dalších kritiků přijímaček pod taktovkou Cermatu zpoždění? Ještě nedávno byly přijímačky v rukou soukromého byznysu. Především firmy Scio. Největší nemravností byla a je souběžný prodej přijímaček a prodej přípravy na ně. Vzdělávací kšeft století. Ale nepamatuji se, že by se proti Scio zvedla stejná kritika jako proti Cermatu.

Stejně jako se EDUinu nehodilo do ideologického krámu vrátit Valachové kecy o společném nespolečném vzdělávání v době přijímání problematické inkluzivní vyhlášky a tehdy jí připomenout víceletá gymnázia. Stejně jako Feřtekův spolueduín Kartous teprve dnes objevuje nějaká zapomenutá rizika inkluze. Oba především zapomínají, že to byli oni, kdo zapomněli.

Proč asi?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Ale nepamatuji se, že by se proti Scio zvedla stejná kritika jako proti Cermatu."

No tak třeba Kartouz pro SCIO pracoval, a to máte tak, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bylo by dobře už konečně nějaké ty odborníky na vzdělání, konzultanty a auditoří zaměstnat v cermatu, To by se časem dělaly přijímačky i na druhý stupeň zš a vyšší víceleté gymnázium.

Josef Soukal řekl(a)...

Experti EDUinu vůbec nemívají zpoždění. Naopak vypouštějí své jedy v přesně zvolený čas, podle toho, co je pro jejich zájmy výhodné. Mimochodem, před časem jsem nevěřícně zíral na to, že EDUin získal finance od (tuším) bank na projekt týkající se vedení osobního portfolia dítěte.

Okomentovat